Agentúrne spravodajstvo sme aktualizovali o autorský článok SME
MOORE, BRATISLAVA. Obyvatelia mesta Moore v americkom štáte Oklahoma sú na tornáda zvyknutí. Veterný živel tu zabíjal v roku 1999, pustošil aj o štyri roky neskôr.
To, čo prišlo v pondelok popoludní, však šokovalo aj ich. Obrovské tornádo (s priemerom až tri kilometre) sa objavilo nečakane, len 16 minút po prvom varovaní.
Jeho ničivá dráha dosahovala 30 kilometrov a vietor fúkal rýchlosťou až tristo kilometrov za hodinu. Takúto rýchlosť vetra dosiahne necelé jedno percento všetkých tornád.
Za sebou zanechal pás zničených štvrtí, z dvojposchodovej nemocnice spravil jednoposchodovú. A neuhol ani pred školami.
Ako prichádzajúci vlak
Školáci na základnej škole Plaza Tower mali krátko pred koncom vyučovania ich posledného týždňa pred letnými prázdninami, keď zazneli sirény. „Všetci sme utekali na chodbu. Potom sme počuli tornádo, znelo to ako prichádzajúci vlak,“ povedal pre NBC štvrták Damian Britton.
Pre televíziu opisuje, ako jeho a kamaráta učiteľka kryla vlastným telom pred troskami. „Povedal som jej, že sme v poriadku, pretože sa niečoho držíme, a tak išla a prikryla môjho kamaráta Antonia. Zachránila nám život,“ dodal Damian.
V škole bolo v tom čase okolo 75 ľudí, najmä nižšie ročníky. Deti sa skrývali na záchodoch či v skriniach. „Potom sa škola začala rozpadať,“ povedal sused, ktorý sa sem prišiel skryť.
Tornádo, aké aj v Spojených štátoch príde len výnimočne, zabilo v tejto škole sedem študentov. Podľa prvých správ sa utopili v suteréne, kam sa išli skryť.
„Ako tomu rozumiem, táto škola mala suterén. Úprimne, to bol asi dôvod, prečo sa niektoré deti utopili, nachádzali sa v suteréne,“ povedal pre CNN Todd Lamb, viceguvernér štátu Oklahoma.
Najmenej 24 obetí
Na päťstupňovej škále dosiahlo pondelkové tornádo štvorku. Zanechalo za sebou stovky zničených domov, niektorí ľudia sa ukryli v pivniciach, no ani to nemuselo pomôcť. „Vytrhlo mi to poklop a dovnútra naletelo sklo a trosky. Myslel som, že zomrieme,“ povedal pre NBC jeden obyvateľ, ktorý sa chcel skryť v podzemí.
Minulý rok bol v Amerike na tornáda pokojný. Zahynulo len okolo 70 ľudí, čo je pod dlhodobým priemerom. Médiá najskôr informovali, že v pondelok dohromady zomrelo 91 ľudí, čo by z tornáda v Moore urobilo druhé najsmrtelnejšie v Spojených štátoch za posledných 60 rokov.
Predstavitelia v americkom meste Oklahoma City dnes oznámili, že z trosiek na predmestí Moore, ktorým sa prehnalo v pondelok ničivé tornádo, vytiahli 24 tiel.
Je to prudký pokles v porovnaní s 51 úmrtiami, ktoré boli predtým oficiálne hlásené.
"Máme dobré správy. Správy počet je teraz 24 obetí," uviedla vedúca pracovníčka úradu súdneho lekárstva v Oklahoma City Amy Elliottová. Predchádzajúci údaj 51 mŕtvych bol zrejme dvojnásobne nahlásený počet obetí, dodala Elliottová.
"Vládol veľký zmätok," vysvetlila. Upozornila, že z trosiek zrejme záchranári vytiahnu ďalšie telá.
Okrem troch z tiel vytiahnutých zo sutín boli už všetky identifikované a vrátili ich rodinám.
V momente zásahu tornádom sa v nej skrývalo 75 detí a pedagógov. Úplne zničená je aj miestna nemocnica.
Viac ako 38-tisíc odberateľov je v štáte Oklahoma v dôsledku tornád a búrok bez elektriny.
Tornádo bolo nezvyčajne mohutné. Zrodilo sa v tzv. Aleji tornád, ktorá leží medzi Skalnatými a Apalačskými vrchmi. Vyskytuje sa tu 95 percent všetkých tornád na Zemi.
Americký prezident Barack Obama prisľúbil štátu Oklahoma federálnu pomoc. Federálna agentúra FEMA poslala do postihnutej oblasti svoj prvý tím, ďalší personál a zdroje sú pripravené.
Meteorologická služba National Weather Service odhadla, že smršť dosiahla štvrtý stupeň (F 4) na päťstupňovej Fujitovej-Pearsonovej stupnici klasifikujúcej silu tornád podľa škôd.
Tornáda takejto sily zrovnávajú dobre postavené domy so zemou, odnášajú stavby so slabými základmi a z veľkých predmetov robia lietajúce projektily.
Meteorológovia varovali, tornáda sa však tvorili rýchlo
Na jednom z videozáznamov je vidieť tmavý lievikovitý oblak pomaly sa pohybujúci krajinou, ako okolo seba rozmetáva úlomky dreva, kusy izolácie, šindle a sklo.
S osobnými i nákladnými autami sa vietor pohrával ako s hračkami.
Na základnej škole Plaza Towers odtrhlo strechu, pováľalo steny a na ihrisku zanechalo mätež pokrútených plastových a kovových trosiek.
Predmestie Moore zdevastovalo tornádo aj v roku 1999, pričom zničilo alebo poškodilo viac ako 8000 domov a zabilo najmenej dvoch ľudí. Odborníci vtedy namerali doteraz najvyššiu rýchlosť vetra v blízkosti zemského povrchu - 486 km/h.
Meteorológovia pred tornádami varovali, niekde sa však vytvorili tak rýchlo, že obyvatelia nemali dostatok času na evakuáciu.
Jeden z obyvateľov predmestia Moore pre miestnu televíziu KFOR povedal, že nepočul žiadne varovanie alebo sirény.
Už v nedeľu postihla séria tornád americký Stredozápad a vyžiadala si najmenej dve obete a viac ako 20 zranených. Najviac zasiahnuté boli štáty Oklahoma a Kansas.