WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama v pondelok prvýkrát po 47 rokoch prijal v Bielom dome predstaviteľa Mjanmarska.
Prezident Thein Sein zavítal do USA dva roky po tom, čo v bývalej Barme prevzala moc po piatich desaťročiach vojenskej diktatúry civilná vláda.
Obama vyzdvihol úspechy dosiahnuté v rámci reformného procesu v tejto ázijskej krajine.
Ocenil prepustenie politických väzňov, vrátane držiteľky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.
V tejto súvislosti povedal, že Thein Sein mu prisľúbil, že bude pokračovať v prepúšťaní. Zároveň však vyjadril znepokojenie z násilia voči príslušníkom moslimskej menšiny Rohingov.
V krajine zahynulo desiatky Rohingov
"Aby sa mohla demokracia v Mjanmarsku ďalej rozvíjať, jeho krajina bude musieť v najbližších rokoch urobiť ďalšie politické a hospodárske reformy. Na to však potrebuje pomoc a pochopenie medzinárodného spoločenstva, vrátane Spojených štátov," povedal Thein Sein, bývalý muž číslo dva vo vojenskej junte.
Vyzval na ukončenie násilia medzi etnickými a náboženskými skupinami vo svojej krajine, menšinu Rohingov však konkrétne nespomenul.
Podľa organizácie Human Rights Watch zahynulo pri etnicky motivovanom násilí v Barme od júna 2012 najmenej 211 ľudí, väčšinou z menšiny Rohingov.
Desiatky tisíc jej príslušníkov vyhnali, čo HRW označila za "etnické čistky".
Thein Sein v rozhovore pre Washington Post odmietol tvrdenia, že armáda je zodpovedná za násilie voči moslimom alebo ho toleruje a označil ich za "čistý výmysel".
Ľudskoprávne organizácie a niektorí americkí zákonodarcovia kritizovali Obamu, že postoj USA k Barme zmenil príliš rýchlo. Predstavitelia jeho administratívy však tvrdia, že reformy, ktoré uskutočňuje formálne civilná vláda, si zaslúžia podporu.
Thein Sein ešte pred cestou do USA udelil amnestiu 23 politickým väzňom. Aktivisti však odhadujú, že v mjanmarských väzniciach je ešte vyše dvesto politických väzňov.
Barmu po prvýkrát nazvali Mjanmarom
Zmenu postoja USA ukazuje aj skutočnosť, že Obama pri príležitosti Seinovej návštevy hovoril o Mjanmarsku, hoci Washington sa doteraz pridržiaval oficiálnej línie a krajinu nazýval Barmou, ako sa nazývala do roku 1989.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že sa tak stalo z dôvodu "rešpektu k vláde, ktorá uskutočňuje ambiciózny reformný program".
USA však nemenia svoju politiku a pokračujú v používaní názvu Barma.
Obama uskutočnil vlani v novembri historickú oficiálnu návštevu Barmy. Jeho administratíva predtým zrušila niektoré sankcie, aby podporila tamojšiu vládu v udržaní reformného procesu.
V apríli Európska únia zrušila všetky sankcie s výnimkou zbrojného embarga.
Začiatkom mája USA zrušili niektorým barmským predstaviteľom po sedemnástich rokoch zákaz vstupu na svoje územie. Meno Thein Seina odstránili z tohto zoznamu v minulom roku.