PINK, BRATISLAVA. „Ak nebudete v podzemí alebo v úkryte pred tornádom, môže vás zabiť. Tornádo úplne zničí štvrť, obchody a vozidlá. Lietajúce trosky budú smrteľné pre ľudí a zvieratá.“
Nie, to nie je úryvok z katastrofického filmu ani titulky bulvárnej tlače. Takéto varovania po novom používajú americkí meteorológovia, ktorí varujú pred tornádami.
Úplne zničenie
Týmito slovami vystríhali úrady cez víkend ľudí v Kansase. Varovali pred silnými tornádami, ktoré sa vyskytli aj v Oklahome či Iowe.
Nakoniec zničili asi tristo domov, mestečko karavanov, no zabili len jedného človeka – na to, aké smrteľné bývajú tornáda v Spojených štátoch, ide o relatívne nízke číslo.
Môže zato zrejme aj nový systém varovaní, ktorý v oblasti testujú už druhý rok. Žiadne sirény alebo nič nehovoriace varovania stupňa číslo 3 – jazyk meteorológov je priamy.
„Masové zničenie je vysoko pravdepodobné, preživší oblasť nespoznajú,“ znie výstraha, ktorá tiež patrí medzi nové upozornenia meteorológov.
Nechýbajú slová ako „katastrofické, neprežiteľné či extrémne nebezpečné tornádo s úplným zničením“. A často v esemeskách, na Twitteri, Facebooku či v médiách napísané veľkými písmenami.
Takéto upozornenia však používajú meteorológovia iba v prípadoch skutočne silných a nebezpečných tornád, aké bolo aj cez víkend.
Systém varovaní sa rozhodli meniť po ničivom tornáde v meste Joplin v štáte Missouri v roku 2011. Vtedy tu zahynulo viac ako 158 ľudí. Mnohých zabilo aj to, že boli zvyknutí na tornáda a nereagovali na prvé upozornenie
„Môžeme dostať informáciu k verejnosti, no kľúčové je, aby to verejnosť vzala na vedomie,“ povedal pre Reuters meteorológ Col Galyean.
Veľmi málo tornád
Rok 2011 bol s 553 obeťami tornád štvrtým najkrvavejším v meranej americkej histórii. Vlani, keď začali testovať „drsné“ varovania, narátali zhruba 70 obetí, čo je pod dlhodobým priemerom.
Bolo to však aj dôsledkom toho, že pre studené počasie pozorovali najmenej tornád od roku 1954.
Siréna niekedy nestačí
Mnohí v Jopline sa išli pozrieť, či skutočne ide tornádo, a to ich stálo život. Preto testujeme nové varovania, hovorí pre SME Pat Slattery, hovorca Národnej meteorologickej služby v Kansase.
Prečo ste sa rozhodli prejsť na nový systém varovania?
„Po ničivom tornáde v meste Joplin sme zistili, že niektorí ľudia nereagovali na prvé varovanie cez sirény alebo rádio. Neskryli sa, ale išli sa sami pozrieť, či sa skutočne nejaké tornádo blíži. Zistili sme, že musíme niečo zmeniť, aby sme získali pozornosť ľudí a aby sa okamžite išli ukryť. Snažíme sa tak vo varovaniach upozorniť, aké môže mať konkrétne tornádo následky na oblasť.“
Začali ste ho testovať minulý rok. Malo to účinok?
„Ešte je skoro robiť závery. Kým minulý rok sme ho testovali iba v dvoch štátoch v Kansase a Missouri, tento rok ho už testujeme v celej centrálnej oblasti, čiže v 14 štátoch (práve v tejto časti Spojených štátoch býva najviac tornád, pozn. red.).“
Ako varovania šírite?
„Dvoma kanálmi. Máme svoje vlastné rádio, ktoré beží 24 hodín denne, a zároveň spolupracujeme s médiami. Naše varovania môžeme posielať priamo do mobilu.“
Tomáš Vasilko