Haag 30. septembra (TASR) - Haagsky tribunál obžaloval bosnianskeho Srba Ljubomira Borovčanina (42) zo spoluúčasti na genocíde, vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti za jeho rolu pri masakre v Srebrenici, pri ktorej v júli 1995 zahynulo do 8000 bosnianskych Moslimov.
Hovorkyňa prokuratúry Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Florence Hartmannová dnes uviedla, že šesťbodovú žalobu vzniesli 6. septembra 2002, doteraz ju však držali v tajnosti. Hovorkyňa dodala, že Borovčanin sa mal tribunálu na základe predchádzajúcej dohody vzdať, na poslednú chvíľu tak však neurobil a zmizol. Na žiadosť prokuratúry žalobu odtajnili v piatok.
Borovčanin počas bosnianskej vojny (1992-95) pôsobil ako zástupca veliteľa špeciálnej brigády ministerstva vnútra bosnianskej Srbskej republiky (RS). Po obsadení srebrenickej enklávy srbskými jednotkami ho vymenovali za zástupcu veliteľa generálneho štábu ministerstva vnútra RS.
Podľa žaloby obvinený bol prítomný na viacerých miestach, kde boli páchané hromadné popravy a zločiny. Borovčanin podliehal veleniu generála Radislava Krstiča, hlavného veliteľa jednotiek Drina, ktoré podnikli útok proti srebrenickej enkláve, tzv. bezpečnej zóne OSN. ICTY generála Krstiča 2. augusta 2001 odsúdil za genocídu na 46 rokov väzenia.
Zdroj blízky bosnianskosrbskej polícii v Banja Luke vyhlásil, že Borovčanin pravidelne reagoval na výzvy vyšetrovateľov OSN a zúčastňoval sa na pohovoroch, ktoré prebiehali v správnom centre RS. "Minulú jeseň ho vypočúvali štyri alebo päť ráz. Vyšetrovatelia neboli spokojní s jeho vyjadreniami, ktoré zrejme nepodporovali žiadnu zo žalôb," povedal nemenovaný zdroj, podľa ktorého sa vyšetrovatelia údajne sťažovali, že "nik ich tak nevodil za nos ako on (Borovčanin)".
Borovčanin je v poradí 77. osobou, ktorú ICTY obžaloval z porušenia humanitárneho práva. Z obvinených je 22 mimo dosahu ICTY, vrátane bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. Na slobode zostáva aj úradujúci srbský prezident Milan Milutinovič, ktorému koncom roka vyprší mandát.
ICTY doteraz s definitívnou platnosťou (po absolvovaní odvolacieho konania) odsúdil 14 osôb, 44 je zadržiavaných v Haagu, 11 do otvorenia procesu prepustili na slobodu.
4 1 3 ari pel