Abidjan 30. septembra (TASR) - Platnosť zákazu vychádzania, ktorý v africkom štáte Pobrežie Slonoviny platí od vypuknutia vojenskej vzbury 19. septembra, predĺžila dnes vláda do 7. októbra.
Zákaz vychádzania od 20.00 h do 06.00 h SELČ platí na celom území štátu - s výnimkou oblastí Bouaké a Korhogo, ktoré sú v rukách povstalcov a kde je voľný pohyb osôb zakázaný od 18.00 do 08.00 h SELČ.
V snahe vyriešiť krízu na Pobreží Slonoviny sa dnes ministri zahraničných vecí a obrany Nigérie, Ghany a Toga v rámci sprostredkovateľskej misie ako s prvým stretnú s prezidentom Laurentom Gbagbom. Cieľom misie je začať čo najrýchlejšie rokovať s povstalcami a ukončiť krízu.
Predstavitelia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sa v noci nadnes na zasadaní v ghanskej Akkre dohodli na vyslaní vojenskej jednotky, ktorá bude na Pobreží Slonoviny tvoriť nárazníkovú zónu medzi vládnymi jednotkami a povstalcami.
Účastníci stretnutia ECOWAS sa ďalej dohodli na vytvorení kontaktnej skupiny, ktorá bude sprostredkovateľom medzi znepriatelenými stranami. V skupine budú zástupcovia Ghany, Guiney-Bissau, Nigeru, Nigérie, Toga a Africkej únie.
Vzbúreneckí vojaci podnikli 19. septembra pred úsvitom súbežné útoky na viacerých miestach Pobrežia Slonoviny, ktoré je najväčším výrobcom kakaa na svete a kedysi bolo najstabilnejším štátom západnej Afriky.
Podľa vlastných slov rebeli bojujú proti plánom ich demobilizácie z armády, pokým vláda označila vzburu za pokus o prevrat. Pozorovatelia však uvádzajú, že vzhľadom na kontrolu severných oblastí vzbúrencami a relatívnu podporu, ktorú majú medzi miestnym obyvateľstvom, vyzerá povstanie čoraz viac ako občianska vojna. Vojaci už kontrolujú tri kľúčové severné mestá Bouaké, Korhogo a Odienne. Francúzske jednotky v nedeľu vrtuľníkmi z Korhoga evakuovali približne 130 západných štátnych príslušníkov do metropoly Yammoussoukro. Ďalších asi 2100 cudzincov odviezli počas uplynulého týždňa z Bouaké.
Francúzsko v sobotu oznámilo, že akceptovalo žiadosť vlády Pobrežia Slonoviny o logistickú pomoc na základe dohody o vojenskej spolupráci so svojou bývalou kolóniou. Paríž však do krajiny nevyšle žiadne bojové jednotky.