GAZA, TEL AVIV. Ľudia v Gaze sa napriek reštrikciám zo strany Izraela dostanú už aj k obľúbeným pochúťkam z KFC.
Za dvadsať eur a tri hodiny čakania na pašeráka z Egypta môžu mať svoj obľúbený obed zo siete rýchleho občerstvenia na stole.
Reportér amerického denníka Christian Science Monitor, ktorý videl pašovanie kuracích stehienok a jablkových koláčikov v praxi, tvrdí, že na začiatku úspešného biznisu boli zamestnanci jednej firmy.
Dostali chuť na produkty KFC a požiadali priateľa žijúceho v Egypte, neďaleko hranice s Gazou, či by im ich nevedel doručiť. Priateľ neváhal a do troch hodín bola objednávka vo firme.
Zamestnanci napísali o svojom zážitku na firemný Facebook. Ľudia sa toho chytili a takisto chceli stehienka. Firma sa teda rozhodla, že rozšíri svoje portfólio a bude robiť donášku do domu.
Záujem bol rýchly a je vytrvalý. Klientmi sú zväčša zámožnejší ľudia, ktorí sú ochotní priplatiť si za komplikovanú „dopravu“. Za to, čo oni zaplatia za jednu porciu, si bežná rodina v KFC môže kúpiť celé štyri kurčatá.
Pásmo Gazy je v čiastočnej blokáde z izraelskej strany aj zo strany Egypta, ktorý povoľuje cez spoločné hranice presun osôb, ale nie tovaru. Do Gazy sa preto cez sieť tunelov pašujú potraviny, stavebný materiál, ale aj zbrane a ľudia.
Izrael aj Egypt majú záujem o zastavenie pašovania, ale tunely vznikajú rýchlejšie, ako ich ničia. V Gaze vládne hnutie Hamas, ktoré pašeráctvo podporuje a toleruje, lebo z neho profituje ekonomicky aj politicky.
Autor: Jana Shemesh