Jakarta 30. septembra (TASR) - Bývalý juhoafrický prezident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Nelson Mandela dnes zintenzívnil kritiku voči irackej politike USA a obvinil Washington, že koná na základe rasových motívov. Podľa jeho názoru je práve rasová otázka faktorom, ktorý spochybňuje kompetentnosť Organizácie Spojených národov.
"Žiadna krajina, nech je akokoľvek mocná, nemá právo konať mimo OSN," povedal Mandela pre miestnu televíziu Trans TV po prílete na letisko v Indonézskej Jakarte, kde začal štvordňovú návštevu.
"OSN je tu na to, aby presadzovala mier vo svete a akákoľvek krajina, ktorá koná mimo OSN, robí vážnu chybu," zdôraznil.
Mandela, častý a otvorený kritik irackej politiky Bieleho domu, je presvedčený, že niektoré krajiny teraz spochybňujú OSN len preto, že jej generálny tajomník Kofi Annan je čiernej pleti. Svoje tvrdenie podložil tým, že keď stál na čele OSN predstaviteľ bielej rasy, žiadna krajina si nikdy nedovolila spochybniť alebo ignorovať OSN.
"Lenže teraz, keď máme čiernych generálnych tajomníkov, ako bol Butrus Butrus Ghálí či teraz Kofi Annan, niektoré krajiny, ktoré veria v dominantnosť bielej rasy, ignorujú Spojené národy," vzniesol ostré obvinenie Mandela, zjavne narážajúc na USA a ich bezohľadný postoj voči mienke medzinárodného spoločenstva a OSN v otázke útoku na Irak. "Proti tomu musíme bezodkladne bojovať," dodal rezolútne.
Americký prezident George W. Bush niekoľkokrát zopakoval, že jeho krajina sa postaví na čelo koalície na zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna, ak Bagdad nezničí všetky zbrane hromadného ničenia.
Irak najprv súhlasil s bezpodmienečným návratom inšpektorov OSN na svoje územie, v sobotu však poopravil svoje stanovisko a vyhlásil, že inšpekčné tímy sa musia vrátiť len na základe podmienok stanovených v predchádzajúcich rezolúciách OSN. To znamená, že inšpektori nebudú mať prístup k rozľahlým prezidentským palácom irackého vodcu, ako to požadovali USA.
Sám Mandela i súčasná juhoafrická vláda majú s Irakom dobré vzťahy. Mandela nedávno označil Spojené štáty za hrozbu svetového mieru a obvinil ich, že ich vojnychtivá politika voči Iraku je odrazom úsilia uspokojiť ropný a zbrojný priemysel. Mandela sa netají tým, že je americkými hrozbami voči Bagdadu "zdesený".