SME

Kto je vplyvnejší ako politici? Svet menia techoligarchovia

Zo Sillicon Valley vyšla nová generácia veľmi vplyvných oligarchov, ktorí čoraz viac vstupujú do politiky.

Mark Zuckerberg je asi najznámejším predstaviteľom novej generácie techoligarchov.Mark Zuckerberg je asi najznámejším predstaviteľom novej generácie techoligarchov. (Zdroj: SITA/AP)

Zo Sillicon Valley vyšla nová generácia veľmi vplyvných oligarchov, ktorí čoraz viac vstupujú do politiky aj bez straníckeho trička.

BRATISLAVA. Robia všetko preto, aby platili čím menšie dane. Majú obrovské zisky, aj keď zamestnávajú len niekoľko tisíc ľudí.

Aj tých sa snažia doviezť zo zahraničia, cudzinci sú lacnejší ako americkí odborníci. Napriek tomu má IT priemysel dobrú povesť u 72 percent Američanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Formujú ich postoje, vedia o nich mnoho. Na životy bežných ľudí majú tieto firmy väčší vplyv, ako nimi zvolení politici.

SkryťVypnúť reklamu

„Vieme, kde ste, vieme, kde ste boli. Viac-­menej vieme povedať, o čom rozmýšľate,“ povedal šéf Google Eric Schmidt podľa Daily Beast, ktorý majiteľov veľkých IT firiem označil ako nových techoligarchov.

Párty s tigrom

Ako napísal portál Wired.com, pre Google sú jeho produkty len prostriedkom, konečným cieľom je zmeniť svet. Tak, aby informácie šírili efektívnejšie.

V niečom ho mení aj samotný Schmidt. Ako jeden z mála Američanov sa dostal do Severnej Kórey, krajiny, s ktorou Washington nemá diplomatické styky. V najuzavretejšom štáte súčasnosti hovoril o slobode na internete.

„Internet vznikol pre všetkých, aj pre Severokórejčanov. To som sa im snažil vysvetliť,“ hovoril o svojej ceste novinárom. Zakladateľ Microsoftu Bill Gates zas venoval veľké peniaze na výskum lieku na AIDS.

SkryťVypnúť reklamu

Na domáce témy sa zas zameriava šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Vytvoril lobistickú skupinu Fwd.us, cez ktorú presadzuje imigračnú reformu. Nejde mu o milióny o ilegálnych hispánskych imigrantov, ale o dovoz IT odborníkov.

Už teraz tvoria cudzinci v IT firmách takmer polovicu zamestnancov, mávajú pritom nižšie platy ako domáci.

Prvý úspech už lobisti zaznamenali, zákonodarcovia vyškrtli zmienku o tom, že firma by sa mala snažiť zamestnať domáceho odborníka skôr, ako prijme cudzinca.

Z Twitteru do New Yorku

Kým Schmidt ani Zuckerberg nevstupujú priamo do politiky, šéf Twitteru Jack Dorsey mieri vysoko. Chce sa stať starostom New Yorku. Jeho odhodlanie nebrzdí ani to, že je zo San Francisca a v New Yorku nikdy nežil.

Práve takéto vyjadrenia podľa Daily Beast len podporujú pocit, že niektorí mladí šéfovia IT firiem sú odtrhnutí od reality. Zbohatli rýchlo, žijú vo svojej kalifornskej bubline a myslia si, že sa všetkému rozumejú.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme to najlepšie, čo sa v Amerike deje,“ povedal pre LA Times nemenovaný podnikateľ v oblasti IT.

Daily Beast ľudí z IT priemyslu prirovnáva k ruským oligarchom. V univerzitnom meste Palo Alto alebo v Sillicovon Valley, kde sa tieto firmy koncentrujú, žijú luxusným životom.

New York Times píše, že na jednej párty mali klietku so živým tigrom a opicou, ktorá pózovala na fotografie pre Instagram. Google má zas flotilu lietadiel, ktorá vozí vedenie firmy.

Ceny nehnuteľností v okolí centier IT priemyslu stúpli tak, že bežní Američania odtiaľ odchádzajú.

V Číne bez odborov

Napriek rýchlemu rastu IT firiem pritom spravidla nejde o veľkých zamestnávateľov. Google je výnimkou, ktorá zamestnáva v Spojených štátoch 50-­tisíc ľudí. Twitter menej ako tisíc. Na porovnanie – General Motors má dvestotisíc zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tie firmy, čo produkujú výrobky, to nerobia v Amerike. Napríklad pre Apple pracuje 700-­tisíc ľudí – väčšina z nich v Číne.

Pracujú v zlých podmienkach, no to Američania až tak nevidia, takže to nekazí imidž firmy. Keby sa to dialo v Spojených štátoch, mali by problém s odbormi.

Majiteľ ESET­u chce odhaľovať korupciu

Jeho firma chráni počítače pred vírusmi na celom svete. Zakladateľ ESET­u MIROSLAV TRNKA je podľa magazínu Forbes 8. najbohatší Slovák (240 miliónov eur). Pred dvomi rokmi sa vzdal riadenia firmy a teraz sa chce so svojou nadáciou venovať boju proti korupcii.

Rovnako ako iní úspešní ľudia zo sveta technológií chcete zmeniť spoločnosť. Prečo ste si vybrali práve boj s korupciou?

„Korupcia je ako „rakovina“, ktorá sa šíri do všetkých úrovní a rozožiera samotné základy fungujúcej spoločnosti. Korupciou strácame veľkú časť HDP, ktorú, samozrejme, zúfalo potrebujeme, a ešte vážnejšie sú dlhodobé škody spôsobené na vzťahoch a morálke občianskej spoločnosti. Korupcia podkopáva právny štát a vo vymenúvaní dôvodov, prečo je dôležité ju zastaviť alebo aspoň obmedziť, by sa dalo pokračovať, je ich veľa.“

SkryťVypnúť reklamu

Máte už predstavu, ako by ste to so svojou nadáciou chceli zastaviť?

„Nie iba predstavu, veď projekt spustíme čoskoro. Nadáciu Zastavme korupciu sme zaregistrovali už koncom minulého roka, no z operačného hľadiska je ešte stále v štádiu príprav. Na palube nebudem z podnikateľského prostredia iba ja, ale napríklad aj Michal Bláha z MARK BBDO - tiež spoluzakladateľ nadácie. Podpora čestných podnikateľov a firiem bude pre úspešnosť protikorupčného projektu kľúčová a aj pre jeho udržateľnosť. Chceme sa zamerať na podporu pre oznamovateľov korupcie, ale aj na ďalšie protikorupčné aktivity.“

Podobne ako napríklad Zuckerberg či Gates sa o to chcete pokúsiť bez vstupu do politiky, myslíte, že sa to na Slovensku dá?

„Keby som si nemyslel, že dokážeme aspoň niečo zmeniť, nešiel by som do toho.“

SkryťVypnúť reklamu

Mirek Tóda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 336
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 208
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 034
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 716
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 607
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 820
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 172
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 640
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu