PARÍŽ. Európska únia plánuje venovať 520 miliónov eur na obnovu severoafrickej republiky Mali.
To je len jeden z výsledkov stredajšej medzinárodnej konferencie donorov pre Mali, ktorá sa koná na pôde Výboru regiónov v Bruseli.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý sa deň pred začatím konferencie stretol s malijským prezidentom Dioncoundom Traorém, vo vyhlásení pre médiá uviedol, že pomoc, ktorá EÚ venuje Mali, pomôže tejto krajine stať sa "stabilnejšou, prosperujúcejšou a demokratickejšou."
Stabilita a bezpečnosť Mali je podľa Barrosa nielen v záujme krajiny, ale aj v záujme regiónu Sahel, severnej Afriky, a tiež v záujme Európy.
"Stretli sme sa dnes, aby sme vyjadrili solidaritu s Mali a jeho obyvateľstvom. Nejde len o ekonomickú obnovu Mali, musíme sa snažiť o uskutočnenie hlbokých reforiem a znovuvybudovanie základov pre pokojný život," zdôraznil pri otváraní konferencie eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs.
Komisár spresnil, že EÚ podpíše v stredu večer s predstaviteľmi Mali dohodu o finančnej pomoci. Európska pomoc bude prioritne orientovaná na lepší prístup obyvateľstva k pitnej vode, k zdravotníckym službám, k zlepšeniu justičného systému a vzdelávaniu.
Piebelgs pripomenul, že vďaka investíciám do verejnej sféry, ktoré EÚ sprostredkuje, dôjde v najbližších rokoch k vytvoreniu nových 20.000 pracovných miest v Mali.
EÚ bude zohrávať dôležitú úlohu koordinátora v tejto oblasti, zároveň však nezabúda ani na politický aspekt pomoci pre Mali. Komisár Piebalgs v tomto smere ocenil pokroky, ktoré v krajine nastali od januára, a uvítal najmä vytvorenie Komisie pre dialóg a zmierenie.
Jej cieľom je uzmieriť súčasné bojové strany, prispieť k jednote severnej a južnej časti Mali a zabezpečiť rovnaké práva pre všetky národnostné a náboženské menšiny v krajine a ich plnohodnotnú účasť na demokratizačnom procese.
Slovensko dá africkej krajine 40-tisíc eur
BRUSEL. Slovensko v rámci samostatného príspevku na pomoc obnovy republiky Mali poskytne sumu 40.000 eur, uviedol v rámci konferencie donorov pre Mali štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Burian.
"Prioritnou snahou konferencie je mobilizovať podporu pre obnovu Mali a regiónu Sahel. A Slovensko ako súčasť EÚ chce byť účastníkom tohto procesu a poskytnúť svoju podporu a určitý symbolický finančný príspevok na riešenie tých najpálčivejších problémov Mali a regiónu Sahel," zdôraznil Burian.
Štátny tajomník spresnil, že Slovensko v tomto roku prostredníctvom Medzinárodného výboru Červeného kríža venuje sumu 40.000 eur na riešenie problémov utečencov a vnútorne presídlených osôb. Ide o ľudí, ktorí stratili svoje domovy následkom občianskej vojny medzi ústrednou vládou a povstaleckými moslimskými skupinami na severe krajiny.
Burian upozornil, že táto otázka patrí v súčasnosti medzi tie najpálčivejšie a od jej riešenia bude závisieť aj podpora domáceho obyvateľstva pre ostatné procesy stabilizácie a obnovy Mali, o ktoré sa snaží aj EÚ.
"Možno sa tento príspevok bude zdať skromný, ale zodpovedá našim možnostiam. A Slovensko ako člen Európskej únie prispieva aj do centrálneho rozpočtu EÚ, odkiaľ ide najväčšia časť na financovanie projektu na obnovu a stabilizáciu Mali," uviedol Burian.
Slovenský diplomat upozornil, že Slovensko okrem dnes oznámenej finančnej pomoci zvažuje aj ďalšie formy pomoci.
Vo februári bola spustená Výcviková misia EÚ v Mali (EUTM Mali) a Slovensko pre túto misiu do budúcna ponúka troch až piatich odborníkov na reformu bezpečnostného sektora. Ponúka tiež kapacity v oblasti obnovy malijskej ekonomiky, pričom, ako zdôraznil Burian, cenné môžu byť najmä slovenské skúsenosti z oblasti manažovania vodných zdrojov.
"Len čo budú vytvorené podmienky a bude záujem malijskej vlády, vrátane našich transformačných skúseností, sme pripravení skonkretizovať túto ponuku do ďalších projektov a foriem pomoci," uviedol Burian.
tasr