PRAHA, BRATISLAVA. Pred rokom patril David Rath medzi najvplyvnejších českých politikov, bol poslancom aj stredočeským hajtmanom.
Teraz je symbolom českého boja s korupciou a podľa jeho slov aj politickou obeťou.
V utorok to bol presne rok, čo polícia po niekoľkomesačnej akcii, ktorú viedla teraz už vrchná pražská štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová, zadržala Davida Ratha.
Vychádzal z domu svojich spolupracovníkov a niesol si škatuľu od vína. Podľa jeho verzie ho veľmi prekvapilo, keď v nej polícia našla sedem miliónov korún.
ČSSD nechápe
Rath v číslach
1 knihu napísal Rath počas väzby. Vydala ju manželka Jiřího Paroubka Petra, volá sa Prisadnete si.
7 miliónov korún bolo v škatuli od vína, s ktorou Ratha zatkli.
11 obvinených je v Rathovej kauze.
12 noviel zákonov predložil Rath z väzby. Rovnaký počet rokov za mrežami mu hrozí, ak ho odsúdia.
47 článkov napísal z väzby Rath na svojom blogu. Venuje sa najmä svojej kauze a pobytu vo väzbe.
„Vtedy mi bolo jasné a je mi aj teraz, že sa im konečne podarilo odstrániť nepríjemného kritika vlády,“ napísal v e-mailovom rozhovore pre MF DNES.
Osobne s redaktormi hovoriť nemôže, už rok je totiž vo väzbe.
Aj to používa ako dôkaz, že proces proti nemu je spolitizovaný. Držia ho bez súdu vraj preto, že vie príliš veľa. Báť sa môže najmä jeho ČSSD, keďže opakovane naznačil, že pochybné peniaze môžu súvisieť s financovaním kampane v krajských voľbách.
„Nechce sa mi veriť, že by toto myslel vážne,“ povedal pre idnes.cz Richard Dolejš, ktorý v minulosti viedol sociálnu demokraciu v Stredočeskom kraji.
Sociálni demokrati sa už k Rathovi nehlásia, aj keď pred zatknutím bol jedným z najhlasnejších členov strany.
Aj jeho spolupracovníci z kraja tvrdia, že o prideľovaní eurofondov, za čo vraj bral úplatky, nevedeli.
Jeho ľuďom sa darí
Rath si napriek väzbe ponechal poslanecký mandát.
Spoza mreží navrhol už dvanásť zmien zákonov. Týkajú sa podmienok pobytu vo väzbe, ktoré označuje za „novodobú tortúru, lámanie a týranie ľudí“, ale navrhuje napríklad aj regulovať chov psov či bezplatnú antikoncepciu.
Hovorí sa, že s Rathom počíta pri vytvorení nového klubu Jiří Paroubek, bývalý predseda sociálnej demokracie, ktorý Ratha vytiahol do najvyššej politiky.
Bývalý hajtman však návratu na minulé miesta veľmi neverí.
„Tým, čo tento politický proces pripravili a riadia ho, sa podarilo ma nielen odstrániť, ale aj zdiskreditovať,“ odpovedal na otázku MF DNES, či by sa vrátil do krajskej politiky.
Kľúčové bude, ako dopadne súd, ktorý sa začne zrejme v júni. Rathovi hrozí dvanásťročné väzenie.
Jeho najbližší spolupracovníci, ktorí sa pred rokom báli o funkcie, sa však zle nemajú.
ČSSD opäť vyhrala voľby, zo siedmich radných na kraji štyria pôsobili v dôležitých funkciách už za Ratha. S marketingom kraju pomáha aj jeho bývalá hovorkyňa Berill Mascheková.
„A to má zametať chodníky?“ reagoval pre Hospodářské noviny Marek Semerád. Za Ratha vyslanec kraja v Bruseli, teraz jeho námestník.
Zmenilo sa toho veľa, v pohybe je celý systém
Bradáčová by nekonala na politický príkaz, hovorí investigatívny český novinár JAROSLAV SPURNÝ.
Čo zmenilo Rathovo zatknutie?
„Polícia nikdy predtým nedosiahla tak vysoko. Za rok sa v boji proti korupcii zmenilo mnoho, ale nie je to vždy vidno. Začína sa meniť systém, aby bol nezávislý od politikov. To je dôležitejšie než jednotlivé prípady.“
Akú úlohu v tom zohráva vrchná žalobkyňa Lenka Bradáčová?
„Je kľúčová. Táto schopná právnička už počas 14 rokov pôsobenia v severných Čechách odhaľovala prípady korupcie, aj teraz má veľký vplyv na zmeny systému. Stala sa symbolom boja proti korupcii.“
Rath hovorí, že jeho stíhanie je politická odplata. Je to možné?
„Nie. Vyšetrovanie prebiehalo v tajnosti, politici o ňom nič nevedeli. Navyše, ako poznám Bradáčovú, nikdy by nekonala na niečí politický príkaz.“