O pokusoch na území Slovenska sa nevie. Ústav pamäti národa sa téme nevenuje.
BERLÍN, BRATISLAVA. V roku 1991 sa objavila päťstranová správa, že farmaceutické firmy zo západného Nemecka testovali lieky na občanoch komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Až v roku 2012 podložili správu prvými číslami: išlo o 165 klinických štúdií.
Podľa najnovších zistení magazínu Der Spiegel však západonemecké firmy testovali lieky na občanoch NDR vo veľkom. Išlo o 600 klinických štúdií.
Lieky na srdce či antidepresíva sa testovali na 50 klinikách v NDR a využili na to 50-tisíc pacientov. O rizikách a vedľajších účinkoch často nevedeli.
Zomrelo vraj najmenej desať ľudí, v mnohých prípadoch museli testy prerušiť, pri testovaní niektorých došlo k predčasným pôrodom.
Ak sa čísla potvrdia, hovoria Nemci o najväčšom medicínskom škandále v povojnových dejinách.
Der Spiegel sa odvoláva na doteraz nezverejnené dokumenty východonemeckého ministerstva zdravotníctva, ministerstva pre štátnu bezpečnosť a inštitútu pre lieky v NDR.
Historik Volker Hess chce dokumenty preskúmať a varuje pred urýchlenými závermi. „Nehovoril by som o pokusoch na ľuďoch, toto je iná kategória,“ hovorí pre Der Spiegel.
Naši si nič nevšimli
Prípady
Nešťastia pri testovaní
Veľká Británia
Pred necelými dvoma rokmi v Anglicku podali protilátku, ktorá mala zvyšovať imunitu pacientom. Všetky klinické štúdie s opicami prebehli hladko. Podali to 12 pacientom, všetci zomreli.Brazília
V roku 1957 testovali liečbu dizentérie. Jedna skupina dostala liečivo, silné antibiotikum, druhá len placebo. Tí, čo sa liečili antibiotikom, všetci prežili a boli vyliečení. Tí, čo dostali placebo, všetci zomreli.
O podobných praktikách v bývalom Československu lekári nevedia.
„Zo svojej praxe ani zo 40-ročnej praxe mojej mamy gynekologičky si také prípady nepamätám, u nás sa testovali už registrované lieky,“ povedal Rudolf Zajac, lekár a bývalý minister zdravotníctva.
Hovorí, že v Československu sa skôr testovalo, aby sa zo Západu doviezlo čo najmenej liekov.
„Z ekonomických dôvodov sa hľadali prekážky, ako dovozu zabrániť a ušetriť devízy,“ hovorí Zajac.
„Ak by sa také veci diali, tak v úzkom kruhu profesorov oddaných režimu,“ dodáva Zajac.
O podobných testoch u nás nevie ani riaditeľ Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Ján Mazák. „Vtedy aj teraz podliehajú klinické štúdie prísnej kontrole.“
Ústav pamäti národa sa praktikám v socialistickom zdravotníctve Československa zatiaľ vo svojich štúdiách nevenoval.
Farmaceut: Pri testovaní liekov občas pacienti zomierajú >>
Platili veľa
Firmy dávali za testy na východných Nemcoch obrovské sumy v západonemeckých markách.
Za jednu klinickú štúdiu ponúkali 800-tisíc mariek, čo je porovnateľná hodnota, ako je dnes rovnaká suma v eurách. Manažér firmy Schering AG dokonca ponúkol za testy šesť miliónov mariek ročne.
„Nemecko-nemecké farmaceutické testy ukazujú, že spracovanie východonemeckej diktatúry je celonemecká záležitosť,“ povedal pre DPA splnomocnenec nemeckej vlády pre spracovanie dokumentov východonemeckej tajnej služby Stasi Roland Jahn.
Podľa hovorkyne úradu mnohé dokumenty ukazujú, že Stasi mala veľký záujem o dobré vzťahy západonemeckých farmaceutických firiem s rezortom zdravotníctva v NDR, pretože to bol dobrý zdroj devíz.
Testy na lieky na srdce robil aj Hans-Dieter Faulhaber (68) z kliniky vo východnom Berlíne.
„Nemôžem klamať, lekári v NDR mali obrovský záujem o nové lieky,“ povedal pre denník Bild. Hovorí, že pacientov o účinkoch informoval, nemôže však vylúčiť, že vznikli aj nedorozumenia.
Sporná antikoncepcia stále čaká na rozhodnutie
BRATISLAVA. Už v najbližších dňoch experti rozhodnú o budúcnosti lieku Diane 35, ktorý predbežne zakázali vo Francúzsku v januári 2013 po sérii podozrivých úmrtí.
Tabletky sa roky predpisovali aj na Slovensku. Bránia počatiu, používajú sa tiež, aby ženám pomohli proti akné či nadmernému ochlpeniu.
Nežiaduce účinky sa objavili aj u niektorých pacientok u nás, príbeh jednej z nich prinieslo aj SME.
Výbor pre hodnotenie rizík liekov pri Európskej liekovej agentúre práve v týchto dňoch rokuje, či Diane 35 zostane ďalej na trhu.
„Nové informácie by mohli byť známe koncom týždňa alebo na začiatku budúceho,“ hovorí Valéria Pernišová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Ďalej platí, že pacientky nemajú svojvoľne prerušovať liečbu a v prípade pochybností sa majú obrátiť na svojho lekára.
Ján Krempaský