SOFIA, BRATISLAVA. Dimitar Dimitrov nie je nijaký chudák. Žije v Sofii a živí sa ako kováč. V Bulharsku, ktoré je najchudobnejšou krajinou Európskej únie, nepatrí k tým najbiednejším.
Jediný prežil
Napriek tomu aj on bol medzi šiestimi Bulharmi, ktorí sa vo februári a v marci upálili na protest proti korupcii a chudobe v krajine.
„Dôvodom bola zničenie nášho národa všetkými vládami za 23 rokov, nehovoriac o 45 rokoch komunizmu,“ povedal pre AFP 52-ročný Dimitrov. S popáleninami na 25 percentách tela po operáciách ako jediný prežil.
Dimitrov v nedeľných parlamentných voľbách nevolil, hovorí, že všetci politici sú rovnakí.
Rozčarovanie z politickej situácie, ktoré viedlo k najväčším protestom v krajine od pádu komunizmu, primalo urobiť podobný krok mnohých ďalších Bulharov. Účasť bola asi 50 percent, čo je najmenej od pádu komunizmu.
Bulharské voľby
Výsledky
1. GERB: 30,7 % (99 poslancov)
2. Bulharská socialistická strana: 27 % (86 poslancov)
3. Hnutie za práva a slobody (Turci): 10,6 % (34 poslancov)
4. Ataka (nacionalisti): 7,4 % (21 poslancov)
„V minulých voľbách v roku 2009 aj v roku 2005 to bolo iba osem percent. Voľby ukázali veľkú apatiu ľudí,“ dodáva novinár, čo píše aj pre britský Economist.
O postoji Bulharov hovorí aj to, že 24 percent ľudí volilo strany, ktoré sa nakoniec nedostali do parlamentu, vraví pre SME bulharský novinár Georgi Kančev.
Znamená to, že odmietli voliť hlavné strany, ale radšej dali hlas menším, ktoré napokon neprešli do parlamentu.
Voľby síce vyhrala pravicová strana GERB na čele s bývalým bodyguardom Bojkom Borisovom, ktorá doteraz vládla (2009 až 2013), no bude pre ňu ťažké vytvoriť vládu.
Ostatné strany s ňou vládnuť odmietajú, je možné, že koalíciu sa budú snažiť vytvoriť druhí socialisti.
Potrebovali by však do vlády tureckú stranu aj nacionalistov, čo sú znepriatelené strany. „Vznikne nejaká nestabilná koalícia alebo sa bude voliť znova,“ dodal Kančev.
Späť do ulíc
Nestabilná vláda môže vyhnať ľudí späť do ulíc. Voľby nevyriešili žiadosti demonštrantov, ktorí protestovali proti chudobe aj korupcii. Ukázalo sa to aj pred voľbami.
Najskôr krajina riešila odpočúvanie najvyšších politikov krajiny vrátane premiéra a prezidenta.
Deň pred voľbami prokuratúra oznámila, že objavila v tlačiarni 350-tisíc falošných volebných lístkov.
„V nedeľu sa do domu novinárov, kde mali strany tlačové besedy, dostali demonštranti, ktorí kričali, že voľby boli sfalšované,“ hovorí Kančev.