SOFIA, BRATISLAVA. Dvojnásobné faktúry za elektrinu, demonštrácie proti politikom, aj šesť tragických prípadov upálených Bulharov na protest proti politike v krajine.
Veci, pre ktoré sa v sobotu uskutočnia v Bulharsku predčasné parlamentné voľby, vo volebnej kampani prehlušila iná aféra. Jej príznačný názov bulharská Watergate hovorí za všetko.
Médiá sa posledné týždne pred hlasovaním venujú obvineniam, že ministerstvo vnútra na čele s mocným politikom vládnej strany GERB Cventkom Cvetanovom viedlo masívu ilegálnu odpočúvaciu kampaň.
Údajne napichli novinárov, biznismanov, poslancov, celú vládu, ale aj prezidenta a bulharskú eurokomisárku.
Fakty
Bulharská Watergate
Ministerstvo vnútra počas vlády strany GERB (2009 až 2013) údajne odpočúvalo oponentov vrátane ministrov, premiéra či prezidenta.
Tvrdia to aj dvaja bývalí ministri zo strany.
Unikla nahrávka, ktorá spochybňuje nezávislosť súdneho systému.
Európska komisia považuje aféru za vnútornú vec.
Sivý Chrysler po Sofii
Je to aféra plná bizarných epizód. Ako hovorí pre SME bulharský novinár Georgi Kančev, ktorý píše okrem iného pre britský magazín Economist, v marci zrejme z odpočúvania obvinil ministra Cvetanova šéf opozície Stanislav Stanišev.
Po Sofii podľa neho jazdí sivý Chrysler Voyager s anténou, ktorý všetko nahráva. „Blogeri neskôr skutočne našli fotografiu podobného auta,“ hovorí Kančev.
Prokuratúra, ktorá to začala vyšetrovať, neskôr povedala, že v rýchlej snahe zbaviť sa dôkazov, utekal jeden bývalý zamestnanec ministerstva vnútra z oslavy vlastnej päťdesiatky, aby skrutkovačom zničil harddisky.
Aféra však dostala grády až po tom, čo o masívnom špicľovaní začal hovoriť člen Borisovovej vlády. Exminister poľnohospodárstva Miroslav Najdenov (spolu s ďalšími dvoma politikmi strany) povedal na verejnosti, že Cvetanov, inak pravá ruka expremiéra Bojka Borisova, odpočúval celú vládu vrátane samotného premiéra.
Dokonca mal mať napichnutého aj prezidenta či eurokomisárku.
Vulgárny rozhovor
Cvetanov, ale aj Borisov, všetko popierajú. Možno aby sa dokázali Najdenove slová, krátko na to unikla jedna nahrávka. Je na nej minister poľnohospodárstva Najdenov, expremiér Borisov a šéf prokuratúry v Sofii.
Veľmi vulgárna konverzácia ukazuje, že v Bulharsku nefunguje nezávislosť súdnictva.
„Prokurátor hovoril s Borisovom o správe, ktorá ešte nevyšla, čo je nezákonné. Takisto naznačuje, že generálneho prokurátora v krajine si vybral Borisov – to je v Bulharsku tiež nelegálne, volí ho Najvyššia súdna rada,“ rozpráva novinár Kančev.
Bulhari otupení
Podľa novinára sú Bulhari zvyknutí na podobné aféry, ktoré sa pravidelne objavujú pred voľbami. „Nepovedal by som, že je to najväčšia aféra. Odpočúvanie bolo aj v 90. rokoch,“ dodáva Kančev.
Neočakáva sa preto ani to, že by bulharská Watergate ovplyvnila sobotňajšie predčasné parlamentné voľby.
Len 2,8 percenta ľudí v jednom prieskume povedalo, že na základe aféry zmenilo svoje preferencie.
V posledných prieskumoch bola podpora pravicovej strany GERB a socialistov takmer vyrovnaná. Po voľbách tak krajinu zrejme čakajú komplikované rozhovory o vytvorení volebnej koalícii.