Strata vplyvu za posledné mesiace, ba dni je u niektorých ľudí výrazným prekvapením. Nebola však nepredpokladateľná. Je dôsledkom privatizácie strategických podnikov aj viacerých káuz tohto roku.
Vladimír Mečiar
Mieru jeho vplyvu výrazne oslabili minulotýždňové voľby, ale aj štyri prehry za sebou od roku 1998. V referende o predčasných voľbách, v súboji o kreslo prezidenta, aj vo dvoch po sebe idúcich voľbách. Zároveň stratil dôveru pre svoje nejasné majetkové pomery.
Záujem o Mečiarovu osobu a hnutie pritom opadá nielen medzi voličmi, ale aj v záujmových skupinách. Podľa Michala Vašečku už sú „záujmové skupiny nahnevané. Prehrať štyrikrát za sebou je veľa a chce to veľkú trpezlivosť. Všetci sú si vedomí, že prináša obrovský počet hlasov, obrovský potenciál, ale ten potenciál je neuchopiteľný, neupotrebiteľný. Napriek tomu mu ešte veľký vplyv zostáva“.
Ak bude Mečiar robiť konštruktívnu opozičnú politiku, bude podpredsedom parlamentu a bude tam aj chodiť, jeho pozícia sa môže výrazne zlepšiť.
Jozef Majský
Z muža, ktorý všade a pri všetkom bol, sa stal stratený muž. Nik nevie, kade chodí a kde sa zdržuje, vie sa len to, že je na Slovensku. Jeho pozícia sa oslabila v dôsledku viacerých skutočností. Hovorilo sa, že má opäť dobré vzťahy s Mečiarom, ale ten nezostavil koalíciu a bude opozičným politikom, existuje nahrávka telefonického rozhovoru s Vladimírom Frunim, podľa ktorej bol Majský zapletený do krachu nebankových inštitúcií, spolu so synom je obvinený z podvodu krátenia dane vo výške niekoľko sto miliónov. Podľa politológa si teraz Majský minimálne niektoré veci nebude môcť dovoliť. „Nebude prítomný v médiách ani na verejnosti. Dokonca už teraz to robí. Celkom úspešne sa stratil z očí verejnosti.“
Štefan Košovan, Ľubomír Kanis, Ladislav Krajňák
Ich vplyv sa oslabil privatizáciou Slovenských elektrární, SPP a krachom Devín banky. Vašečka sa však domnieva, že vplyv týchto ľudí sa nikdy nestráca úplne.
Anna Malíková
Porážka v týchto voľbách je absolútnym politickým koncom Anny Malíkovej. Rovnako otázne je jej prípadné angažovanie sa v regionálnych voľbách, pretože neuspela ani ako primátorka Čadce. Politológ Michal Vašečka sa, naopak, domnieva, že do budúcnosti netreba pochovávať Jána Slotu. „Národná strana sa môže o štyri roky vrátiť, a vo veľkom štýle. Vtedy sa rozvinie veľká debata, čo vlastne bude znamenať Európska únia, a keď Slováci zistia, že to nie je všetko ružové, bude to národnú stranu posilňovať. Tá diskusia tu zatiaľ totiž nebola, nie je žiadna, preto je na Slovensku taká podpora vstupu do EÚ.“
Brigita Schmögnerová
Vyzerá to tak, že stálica slovenskej politiky už u nás nemá šancu na návrat. Schmögnerová pôsobí dojmom, že jej odchod aj vyhovuje.
(dam)