WASHINGTON. Turecko by podporilo vytvorenie bezletovej zóny nad Sýriou, ktorú presadzujú Spojené štáty.
V rozhovore pre televíziu NBC to vo štvrtok povedal turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
"Hneď by sme povedali áno," citoval server NBC.com Erdoganovu odpoveď nad otázku, či by Turecko ako člen NATO, ktorý má so Sýriou najdlhšie spoločné hranice, bezletovú zónu podporil.
Vytvorenie bezletovej zóny, ktoré by znemožnilo sýrskemu vojenskému letectvu útočiť na povstalecké ciele, spomenuli americkí zákonodarcovia ako jednu z možností, ktoré USA využijú pri vyvíjaní nátlaku na sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Tlak na Spojené štáty bude väčší
Vytvorenie bezletovej zóny by si však vyžiadalo americké letecké útoky a možno aj vyslanie vojakov do Sýrie, čím by USA riskovali straty na životoch.
A je veľmi málo pravdepodobné, že by sa USA v dohľadnom čase k niečomu takému podujali, citovala agentúra AP amerických bezpečnostných predstaviteľov.
Erdoganove vyjadrenie by však mohlo vyvinúť ďalší tlak na Washington, aby konal týmto smerom.
Erdogan ďalej povedal, že Asad použil voči povstalcom chemické zbrane, čím prekročil hranicu, ktorú už dávno stanovil Obama.
Ten sa vlani v auguste vyjadril, že použitie chemických zbraní v Sýrii bude považovať za prekročenie "červenej línie".
Avšak USA v obavách z nepravdivých informácií tajných služieb, ktorými ospravedlňovalo rozpútanie vojny v Iraku v roku 2003, teraz tvrdia, že chcú dôkazy, kým pristúpia k akcii.
Turci hľadajú stopy po chemických zbraniach
"Je jasné, že (sýrsky) režim použil chemické zbrane a rakety. Podľa našich tajných služieb použil asi 200 rakiet," povedal Erdogan pre NBC.
Z jeho slov nebolo jasné, či si myslí, že všetkých 200 rakiet nieslo chemické zbrane. Podľa premiéra jeho vláda nemá potvrdené, že bol použitý aj nervový plyn sarín.
Turecká štátna tlačová agentúra Anatólia vo štvrtok informovala, že Turecko vyslalo na hranice so Sýriou ôsmich expertov, aby na telách zranených privezených zo Sýrie pátrali po stopách použitia chemických a biologických zbraní.