Zatiaľ nehrozí, že by sa pakistanské jadrové zbrane dostali do rúk islamistov, aj keď oni ich veľmi chcú, hovorí pakistanský novinár AHMED RAŠÍD, autor kníh o Talibane.
Armáda už päť rokov v Pakistane nevládne. Aký má teraz vplyv?
„Veľký. Armáda riadi napríklad zahraničnú politiku najmä smerom k Indii, stále má kontakty na afganský Taliban, spolupracuje s militantnými skupinami.“
V knihách sa venujete najmä hnutiu Taliban. Povzbudil ho fakt, že Američania odchádzajú zo susedného Afganistanu?
„Pakistanský Taliban je teraz silnejší ako v minulosti, ale je za tým rozklad morálky v štáte, nie odchod Američanov. Súdnictvo, polícia aj armáda, všetko je v rozklade. Taliban na tom získava a ani armáda proti nemu nechce zasiahnuť.“
Hovoríte o rozklade štátu. Nehrozí, že by sa pakistanské jadrové zbrane dostali do rúk islamistov?
„Nie, jadrové zbrane sú pod kontrolou armády a tá si na ne určite dá pozor. Napriek všetkému tomu chaosu zatiaľ neunikol nijaký jadrový materiál, aj keď vieme, že extrémisti sa ho snažia získať. Ak sa však bude situácia zhoršovať – zväčšia sa ekonomické problémy, terorizmus, vplyv Talibanu – hrozí, že armáda sa začne deliť a to môže byť veľmi nebezpečné.“
Môže sa po voľbách v Pakistane niečo zmeniť?
„Skutočná deľba moci sa nedeje vo voľbách. Moc sa delí medzi generálov, civilistov a Taliban, to voľby nezmenia. Akákoľvek ďalšia vláda musí najmä vypracovať poriadnu stratégiu na boj s Talibanom. Tú však nechce armáda ani civilisti. Pretože mnohé islamistické skupiny sú priamo napojené na politické strany, ďalšie skupiny zas priamo vycvičila armáda.“
Armáda je napojená na islamistov a zároveň proti nim bojuje. Ako to môže fungovať?
„Džihádisti nie sú všetci rovnakí. Niektoré skupiny súhlasia s armádou a bojujú proti Indii. Proti nim nič nerobí. Ďalšie sa zas snažia zvrhnúť systém, proti nim sa bojuje. Toto treba zmeniť. Džihádisti sú džihádisti, nemôžeme tvrdiť, že jedni sú zlí a druhí dobrí.“
Pakistanská armáda spolupracuje s afganským Talibanom a bojuje proti pakistanskému. Aké sú vzťahy medzi týmito skupinami?
„Sú si veľmi blízki, ale afganský Taliban nechce bojovať proti Pakistanu. Majú tam úkryt, nechcú oň prísť. Bojujú dve rozličné vojny, no navzájom sa rešpektujú a spolupracujú. Taliban nemôže nikdy vyhrať vojnu, ale bojovať môže donekonečna.“