Jeden z lídrov maďarskej opozície a bývalý premiér GORDON BAJNAI hovorí, že ich najväčšou výzvou je vybrať človeka, ktorý dokáže poraziť Orbána. Jeho dvojaké občianstvo by však nemenil.
Rozumeli ste si s premiérom Ficom?
„Spája nás dlhšia známosť a kolegiálny vzťah, aj keď sme spolu mali i tvrdé konflikty. Hovorili sme aj o menšinách a všeobecne o tom, že v poslednom čase poľavilo napätie medzi obidvomi krajinami a že by bolo dobré, ak by pri tom zostalo. Hovorili sme o skúsenostiach s riešením krízy, obzvlášť ho zaujímalo, aké opatrenia sme svojho času robili na zníženie nezamestnanosti a rozvoj znevýhodnených regiónov. A hovorili sme, samozrejme, aj o politike, veľmi ho zaujímala nová strana, ktorá v Maďarsku v záujme zmeny vlády vznikla.“
Fico a Viktor Orbán sa v poslednom čase navzájom veľmi chvália a slovenská vláda robí kroky podobné tým, ktoré u Orbána maďarská opozícia odsudzuje.
„Pokiaľ to môžem posúdiť, na Slovensku sa realizuje oveľa úspešnejšia ekonomická politika, kým Maďarsko je od nástupu Orbánovej vlády opäť v kríze. Ja som vládu odovzdával pri raste HDP 1,5 percenta, vlani bola v Maďarsku recesia 1,7 percenta, zadlženie i nezamestnanosť sú na rekordnej úrovni, smerujeme k sociálnej katastrofe, stredná trieda skĺzava dole a pol milióna Maďarov si odišlo hľadať prácu do zahraničia.“
To, že je na tom Slovensko lepšie, tiež nie je zásluha Ficových vlády, ale vlád, ktoré im predchádzali. A dnešné opatrenia Ficovej vlády môžu mať pre Slovensko rovnaké dopady, aké mali v Maďarsku. Aj tu sa napríklad očakáva, že Ficova vláda zoštátni súkromné penzijné poisťovne, aby udržala deficit.
„To zoštátnenie by som neodporúčal. Všeobecne by som povedal, že na Slovensku začali okolo roku 2000 veľmi pozitívne trendy, ktorých sa odvtedy v podstate drží. Ako keby tu bol konsenzus v základných otázkach, to umožnilo zavedenie eura a udržiava Slovensko na správnej ceste. Nezdá sa mi, že by sa tu vyháňali investície vytvárajúce nové pracovné miesta, ako sa to deje v Maďarsku. Maďarsko naopak potápajú hlboký rozkol v spoločnosti a diletantská ekonomická politika. V niektorých veciach by sme sa mohli od Slovenska poučiť.“
Tento týždeň ste vyhlásili, že opozície je ešte príliš málo na to, aby vyhrala budúcoročné voľby.
„Platia dve veci súčasne. V Maďarsku sú podľa všetkých prieskumov vo výraznej väčšine tí, čo chcú zmenu vlády. Najväčšiu časť tejto skupiny však tvoria nerozhodnutí. Demokratická opozícia má šancu len vtedy, ak dokáže osloviť týchto nerozhodnutých voličov. Máme tu socialistickú stranu, ktorá si tri roky drží v podstate rovnaké percentá. My sme vznikli, aby sme získali dôveru nerozhodnutých voličov, a to nielen prísľubom zmeny vlády, ale aj začiatkom novej politickej éry.“
Dôvera v organizácie spojené s vaším menom však po strmom vzostupe a veľkých nádejach z konca minulého roku zaznamenala výrazný pád. Podľa aprílových prieskumov by vašu stranu volilo asi 6 percent opýtaných, socialistov 16 a vládnuci Fidesz 27 percent.
„Výsledky z konca minulého roku hovorili o tom, že veľa voličov, vrátane takých, čo preferovali iné strany, potešila opozičná spolupráca, s ktorou som prišiel. Začíname od nuly, do politiky som sa vrátil vlani v októbri, strana Spolu 2014 vznikla v marci, jej registrácia prebieha, zatiaľ nemôžeme prijímať členov. Získali sme však s novou stranou za niekoľko týždňov 600-tisíc nových voličov bez toho, aby sme ich uberali iným opozičným stranám.“
Všetci sa zhodnú, že Orbánovu vládu môže odvolať len úzka spolupráca demokratickej opozície, vrátane spoločných kandidátov. Do volieb zostáva rok a vyzerá to, že opozícia sa na spolupráci stále nevie dohodnúť.
„Pred dvomi týždňami som socialistom navrhol cestovný poriadok a niekoľko základných princípov spolupráce, ktoré prijali. Rozhodli sme sa v nasledujúcich mesiacoch uzatvoriť dohodu, že v každom jednomandátovom obvode proti kandidátovi Fideszu postaví demokratická opozícia jediného spoločného kandidáta. To je základná podmienka víťazstva vo volebnom systéme, ktorý nám Fidesz vnútil. V podstate musíme uzatvoriť koalíciu už pred voľbami a nie po nich, ako sa to robí v normálnej krajine. A musíme to urobiť do jesene. Myslím, že na to máme dosť času.“
Vo svojich prejavoch sa dištancujete aj od chýb vlád socialistov a liberálov pred rokom 2010. Vy ste však vtedy boli rok premiérom a predtým niekoľko rokov ministrom. To sa dištancujete sám od seba?
„V rokoch 2009 až 2010 som ako premiér ukázal, ako si predstavujem dobré vládnutie. To má v Maďarsku svojich prívržencov, ako ukazuje moja podpora a veľmi drahá negatívna kampaň, ktorú proti mne Fidesz spustil. Na toto vládnutie, odborné, vypočítateľné a solidárne, som hrdý. Jeho výsledky sa dajú ľahko vyjadriť číslami. Za dvadsať rokov od zmeny režimu a najmä v prvých desiatich rokov nového tisícročia sa však urobilo veľa chýb. Patrí k nim hlboké rozdelenie spoločnosti, napríklad pre referendum o dvojakom občianstve. Odmietavý postoj vtedajšej vlády považujem za vážnu chybu a ihneď po svojom vzniku sme povedali, že právo na dvojaké občianstvo a volebné právo krajanom zachováme. Za nutnú súčasť novej politickej éry však považujem aj vyriešenie otázky zoznamov agentov niekdajších komunistických tajných služieb.“
Za prekážky opozičnej spolupráce sa v Maďarsku považuje spor o to, kto bude jej vedúcou silou a kto bude jej kandidátom na premiéra.
„Musí to byť spolupráca nielen dvoch najväčších strán, dohodnúť sa však medzi sebou musia hlavne tieto dve strany, my a socialisti. Čo sa týka kandidáta na premiéra, zhodneme sa na princípoch: musí to byť niekto, kto dokáže poraziť Viktora Orbána, dokáže potom dobre vládnuť a dokáže integrovať čo najširší okruh voličov. Takého človeka musí opozícia vybrať spoločne, nemôže ho delegovať jedna strana. Dnes nemá žiadna opozičná strana zďaleka toľko hlasov, aby mohla sama voľby vyhrať.“
Socialisti tvrdia, že táto otázka je už rozhodnutá. Podľa prieskumov majú trikrát toľko hlasov ako vy a tiež majú ako jediní fungujúc stranícke štruktúry, miestne organizácie.
„Väčšinovú podporu v Maďarsku nemá ani nebude mať to, aby Orbánovu vládu odvolala opozícia pod vedením jednej strany. Väčšinu môže získať spolupráca, ktorá dokáže osloviť najrôznejších voličov tým, že im ponúkne garanciu, že nepôjde len o výmenu vlády, ale o začiatok novej politickej éry.
Ako je možné odstrániť politický systém, ktorý Orbán v Maďarsku vytvoril, s jeho centralizáciou moci a kontroverznou ústavou a zákonmi, ktoré je možné meniť len dvojtretinovou väčšinou?
„Tou jednoduchou cestou je, že musíme tiež získať dvojtretinovú väčšinu. Pri dnešných číslach to však nevyzerá príliš reálne, aj keď je to pri novom volebnom systéme jednoduchšie než v minulosti. Druhá možnosť je, že sa nová vláda s opozíciu dohodne na obmedzení okruhu otázok, ktoré je možné riešiť len dvojtretinovou väčšinou, aby mohla krajine vôbec vládnuť.“
Prečo by budúca opozícia, v tomto prípade Fidesz, s dohodou súhlasila?
„Vláda bude mať možnosť predložiť opozícii ponuku, ktorú tá nemôže odmietnuť a ak by ju odmietla, stratí ďalšie hlasy.“
Na každom dôležitom poste narazí nová vláda na Orbánových ľudí, vymenovaných na deväť rokov a odvolateľných len dvojtretinovou väčšinou. Čo s nimi môže robiť, ak chce zachovať princípy právneho štátu?
„Máme o tom svoje predstavy, nechcem zachádzať do taktických detailov. Od každého verejného činiteľa možno očakávať, aby rozumel svojej práci, bol čistý a bol lojálny k ústave a zákonom určujúcim status jeho inštitúcie.“
Títo ľudia boli zatiaľ lojálni len Orbánovi.
„Ako som už hovoril, existujú rôzne taktické a strategické predstavy na to, ako v Maďarsku obnoviť právny štát a zaistiť fungovanie štátu. Je predčasné o nich hovoriť.“
Maďarsko potrebuje hlboké štrukturálne reformy. S tým nemáte skúsenosti ani vy, za svojej vlády ste zachránili verejné financie, ale i pre nedostatok času na reformy zaisťujúce udržateľný rozvoj vtedy nedošlo.
„S tým nesúhlasím. Urobili sme aj reformy, ktoré sa dovtedy neodvážila urobiť žiadna vláda. Zvýšili sme vek odchodu do dôchodku, zrušili sme trináste platy a dôchodky, začali sme meniť systém zamestnávania a znížili sme odvody zaťažujúce mzdy. Boli ešte stále vyššie než na Slovensku, z druhých najvyšších v Európe sme ich však znížili zhruba na európsky priemer. Tým sme konsolidovali penzijný systém, vrátili ekonomiku na dráhu rastu, zastavili zadlžovanie i rast nezamestnanosti a vrátili krajine dôveru investorov.“
Čo chcete v ekonomike robiť inak než Orbánova vláda?
„Maďarsko bude potrebovať krízový manažment. Tá kríza je v prvom rade kríza dôvery. Treba najskôr obnoviť dôveru vo vládu, v právne istoty, v daňový systém.“
V Maďarsku je veľmi rozšírený názor, a Orbánova vláda ho len posilnila svojimi „neortodoxnými“ riešeniami, že ekonomika je len otázkou politickej vôle, náklady na bývanie či plyn neurčujú ekonomické zákony ani ceny na svetových trhoch, ale rozhodnutia vlády. Čo sa dá robiť s touto mentalitou, s takýmito očakávaniami voličov?
„Vládne zníženie nákladov na bývanie je podvod. V posledných troch rokoch náklady na bývanie priemernej rodiny vzrástli o 16 percent, dnes im z toho vláda zopár percent vráti. Toto zníženie nákladov je neudržateľné, nemá ekonomický základ, takže predpokladám, že by za rok, po voľbách, zaviedli nejakú novú daň, aby ho vykompenzovali. Medzitým sa rozpadá celá maďarská energetická sústava, neprichádzajú do nej žiadne investície. Náklady na bývanie sú v porovnaní s mzdami u nás naozaj vysoké, aj pre vysoké dane tejto vlády, a treba ich znížiť. My však navrhujeme urobiť to cez zlepšenie energetickej úspornosti bytov, čo by rodinám prinieslo oveľa väčšie zníženie nákladov, zvýšilo cenu bytov a ešte by to vytvorilo nové pracovné miesta.“
Hovorili ste o zachovaní dvojakého občianstva. Súhlasíte teda s tým, ako ho Orbánova vláda krajanom prideľuje masovo, v podstate na etnickom základe, bez trvalého pobytu v Maďarsku?
„Dnes o tejto otázke v Maďarsku panuje väčšinový konsenzus, považoval by som za škodlivé ju opäť otvárať a rozdeľovať národ. To platí aj pre Maďarov za hranicami, odmietame to, čo robí vláda Fideszu vo vzťahu ku krajanom. Maďarská vláda musí vždy podporovať politiku legitímnych zástupcov krajanov namiesto toho, aby im niečo vnucovala v rámci akejsi koloniálnej závislosti.“
Neodpovedali ste na otázku. Spôsob udeľovania občianstva podľa orbánovského vzoru je typický skôr pre Balkán než pre vyspelú Európu. Na Slovensku niečo podobné skúšala nie náhodou Mečiarova vláda. Je to riešenie zodpovedajúce mentalite národného štátu, v ktorom je rozhodujúca etnická väzba namiesto občianskej.
„Maďarsko má pomerne špecifické postavenie, veľká časť Maďarov žije za hranicami a udržovanie vzťahu s nimi, zachovávanie ich identity je dôležitý národný cieľ. Tomu slúžia rôzne nástroje, väzba cez občianstvo je jedným z nich. Je užitočné dať krajanom možnosť aj prostredníctvom občianstva prežívať tieto väzby, svoje maďarské povedomie.“
Hovoril ste, že spor so Slovenskom o občianstvo treba riešiť rokovaním. Niet však slovenskej politickej strany, ktorá by súhlasila so súčasným maďarským riešením. S kým chcete rokovať?
„Musíme počkať, až aj v slovenskej spoločnosti a politike prevládne názor, že toto riešenie nepoškodzuje ani záujmy Slovenska.“
Tým vlastne chcete, aby na Slovensku prevládol názor, že má štát fungovať na etnickom a nie na občianskom princípe. To je však presne opak toho, čo – právom – od Slovenska žiadajú aj menšinoví Maďari.
„V mnohých krajinách na svete funguje dvojaké občianstvo umožňujúce dvojaké väzby bez toho, aby to destabilizovalo daný štát.“
Nejde o dvojaké občianstvo, ale o to, ako sa udeľuje, či s pobytom v danej krajine, alebo bez neho.
„Je veľmi dôležité, aby mal každý vo svojej krajine možnosť prežívať svoju kultúrnu identitu, národné tradície.“
Nehovoríme o väzbe a identite, ale o právnom vzťahu. Nie je takéto občianstvo logickým prejavom rovnakého nacionálneho populizmu, aký Fidesz praktizuje aj doma, keď zdôrazňuje etnické a pokrvné väzby a delí ľudí na dobrých a zlých Maďarov?
„Tento nacionálny populizmus najmä Jobbiku a občas Fideszu považujem za škodlivý a nebezpečný. Obe veci by som však oddeľoval. Občianstvo je príspevkom k tomu, aby mohli krajania zostať Maďarmi.“