Podľa správy osobitného spravodajcu OSN pre ľudské práva v krajine pácha režim na obyvateľstve zločiny proti ľudskosti.
ŽENEVA. Organizácia Spojených národov v utorok vymenovala tím pozostávajúci z troch vyšetrovateľov, ktorí preskúmajú podozrenia z porušovania ľudských práv v pracovných táboroch v Severnej Kórei.
Pchjongjang existenciu táborov smrti odmieta a na vyšetrovaní určite spolupracovať nebude.
Ročné vyšetrovanie, ktoré Rada OSN pre ľudské práva spustila 21. apríla, by malo zhromaždiť dostatočné množstvo informácií od tých, ktorým sa podarilo utiecť, zdokumentovať zločiny a pripraviť prípad pre budúce súdne konanie.
Členmi tímu budú okrem osobitného spravodajcu OSN pre ľudské práva v Severnej Kórei, Indonézana Marzukiho Darusmana, aj bývalý austrálsky sudca Michael Donald Kirby a Sonja Biserková, zakladateľka Helsinského výboru pre ľudské práva v Srbsku. Tím budú podporovať aj ďalší právnici, vedci a súdni znalci.
Odhadujú dvestotisíc väzňov
Spustenie vyšetrovania nasleduje po Darusmanovej správe, podľa ktorej severokórejské vedenie pácha na svojom obyvateľstve mnohé zločiny proti ľudskosti vrátane odopierania výživy, mučenia, takzvaných nútených zmiznutí, svojvoľného zadržiavania či upierania slobody prejavu.
Predpokladá sa, že vo svojich gulagoch režim zadržiava až 200 000 väzňov. Do pracovných táborov zatvára severokórejský režim celé rodiny, pričom mnohí podľahnú krutým podmienkam a podvýžive.
Ďalších umučia k smrti alebo popravia. Narodené deti v táboroch zostávajú a stávajú sa od malička otrokmi, ktorých zneužívajú na nútené práce.
Tábory sa objavili na Google Maps
Satelitné zábery táborov zverejnila začiatkom roka spoločnosť Google prostredníctvom svojej služby Google Maps.
Google doteraz na svojich mapách v prípade KĽDR zobrazoval iba družicové zábery s obmedzeným rozlíšením. To sa však teraz zmenilo a na mapách je vidieť aj pravdepodobné pracovné tábory na spôsob gulagov z čias sovietskeho stalinistického režimu.
Severná Kórea odsúdila rozbiehajúce sa vyšetrovanie zneužívania ľudských práv v krajine a odmietla kritickú správu OSN ako „sfalšovaný materiál vytvorený nepriateľskými silami, zbehmi a ďalšou zberbou“.