Bagdad 29. septembra (TASR) - Traja americkí kongresmani rokovali od piatku v Iraku s viacerými miestnymi politickými predstaviteľmi. Cieľom ich misie je zhodnotiť humanitárnu situáciu v krajine po desaťročí sankcií a vyzvať režim irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby umožnil neobmedzený prístup inšpektorom OSN k jeho zbrojným zariadeniam, ak sa chce vyhnúť vojne.
Misia sa koná na podnet Rady Cirkví so sídlom v Seattli a mimovládnej organizácie Life Foundation z Detroitu. Zúčastnili sa jej poslanci za Demokratickú stranu David Bonior z Michiganu, Michael Thompson z Kalifornie a Jim McDermott z Washingtonu.
Hneď na začiatku svojej návštevy sa v sídle UNICEF-u v Bagdade stretli s irackým ministrom zdravotníctva Umídom Midhatom Mubárakom, ktorý ich podľa irackej tlače informoval o "zdravotnej situácii v krajine z dôvodu ... pretrvania embarga, ktoré spôsobilo smrť viac ako 1,7 milióna Iračanov".
Rokovali aj s ministrom zahraničných vecí Iraku Nádžímom Sabrím, ktorý potvrdil, že jeho krajina je pripravená spolupracovať so zbrojnými inšpektormi OSN. Šéf irackej diplomacie ich zároveň ubezpečil, že "v Iraku sa nenachádzajú žiadne zbrane hromadného ničenia" a pochválil ich iniciatívu, ktorá "prispeje k vybudovaniu lepších vzťahov medzi americkým a irackým národom".
Americkí poslanci vyjadrili svoju "snahu predísť vojne a znovu nastoliť mier a bezpečnosť" v oblasti.
V sobotu ráno sa americká delegácia stretla s podpredsedom irackého parlamentu Hamádom al-Rauím a podpredsedom irackej vlády Tárikom Azízom. Ten varoval USA pred začatím vojenského útoku, ktorý "pre amerických vojakov nebude prechádzkou, ale bojom na život a na smrť, v ktorom USA vzniknú straty, aké ešte nikdy nezažili".
"Iracký ľud je pripravený pokračovať v boji za obranu suverenity a nezávislosti a čeliť akejkoľvek agresii americkej administratívy," povedal podpredseda vlády trom členom Snemovne reprezentantov a zopakoval, že v jeho krajine "sa nenachádzajú žiadne zbrane hromadného ničenia".
Americkí poslanci sa potom vydali na juh od Bagdadu do 560 km vzdialenej Basry, aby "videli utrpenie irackého ľudu spôsobené sankciami", oznámil miestny predstaviteľ tlačovej agentúre AFP.
Návšteva amerických poslancov sa skončí v pondelok ráno, keď na tlačovej konferencii v Bagdade budú informovať o výsledkoch svojej misie.
Ide o druhú návštevu amerických poslancov nesúhlasiacich s vojnou v Iraku. V polovici septembra bol v Bagdade na humanitárnej misii Nick Rahall, poslanec za Západnú Virgíniu, ktorý vo svojom vystúpení v irackom parlamente zastával návrat zbrojných inšpektorov OSN do krajiny ako jedinú možnosť odvrátenia konfliktu.