WASHINGTON. Čína využíva štátom podporovanú priemyselnú a ekonomickú špionáž na získanie technológie, ktorá poháňa jej rýchlo napredujúci program modernizácie armády, a zníženie závislosti na zahraničných výrobcoch zbraní.
V pondelkovej správe to uviedlo ministerstvo obrany USA.
Miliardové vojenské výdavky
Každoročná správa Pentagónu o rozvoji čínskej armády, určená pre federálny Kongres, tiež upozorňuje na snahy Pekingu v oblasti vývoja tzv. neviditeľných lietadiel s pokročilou technológiou a budovania flotily lietadlových lodí, informovala agentúra Reuters.
"Čo ma znepokojuje, je rozsah, v ktorom dochádza k modernizácii čínskej armády bez otvorenosti a transparentnosti, akú iní určite žiadajú od Číny," povedal na brífingu o správe v Pentagóne predstaviteľ ministerstva pre východnú Áziu David Helvey.
Hoci Helvey privítal kroky Číny k väčšej otvorenosti, podľa jeho slov stále existuje mnoho nezodpovedaných otázok.
Varoval tiež pred "možnými dôsledkami tohto nedostatku transparentnosti na bezpečnostné kalkulácie iných v regióne".
Pekingom verejne oznámené výdavky na rezort obrany rástli v poslednom desaťročí o takmer desať percent ročne po započítaní inflácie, Helvey však potvrdil predpoklady, že skutočné vojenské výdavky Číny môžu byť oveľa vyššie.
Metódy rozvoja armády
Správa vyzdvihuje pokračujúce úsilie Číny získať prístup k modernej vojenskej technológii.
Uvádza celý zoznam metód vrátane "štátom podporovanej priemyselnej a technickej špionáže s cieľom zvýšiť úroveň technológií a poznatkov dostupných na podporu vojenského výskumu, vývoja a akvizícií".
"Čína naďalej vykonáva aktivity zamerané na podporu vojenského zaobstarávania a modernizácie," píše sa v správe.
"Patria k nim ekonomická špionáž, krádež obchodných tajomstiev, porušovanie regulácie vývozu a transfer technológií."
Čína sa tiež spolieha na získavanie dôležitých komponentov s dvojitým použitím, a to pomocou siete spoločností a výskumných skupín spojených s vládou, ktoré jej pomáhajú zabezpečiť prístup k citlivým technológiám, dodáva správa.