PARÍŽ. Francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý je dnes rok v úrade, zvolal mimoriadne zasadnutie vlády do Elyzejského paláca.
Spolu s premiérom Jeanom-Marcom Ayraultom a 37 ministrami hodnotia uplynulý rok bez veľkých osláv a venujú sa otázke budúcich reforiem za situácie, keď Hollande dosiahol najvyššie rekordy neobľúbenosti po roku vo funkcii, uvádza francúzska a belgická tlač.
Bojujú s ekonomickými problémami
Najpálčivejšími problémami francúzskej vlády zostávajú oživenie stavu verejných financií, podpora ekonomického rastu, boj s nezamestnanosťou, ktorá dosiahla rekordných 10,6 percent, lepší prístup k bývaniu a dôchodková reforma.
Hollande je zatiaľ prezidentom s najrýchlejším poklesom popularity po roku vo funkcii.
V nedeľu desaťtisíce občanov protestovali v uliciach Paríža proti politike úspor a stovky ľudí v iných francúzskych mestách demonštrovali proti zákonu o manželstve homosexuálne orientovaných ľudí.
Zradili ho aj vlastní
Prezident je terčom útokov zo všetkých strán politického spektra.
Jean-Luc Melenchon, predstaviteľ radikálnej ľavice, ktorý v nedeľu zaplnil parížske ulice demonštrantami, tvrdí, že Hollande, pokračujúci v politike úspor podľa požiadaviek Únie, zľavil zo svojich socialistických sľubov a nedokázal zabezpečiť ekonomický rast.
Na druhej strane bol líderkou ultrapravicového Národného frontu Marine Le Penovou pripodobnený ku vode, lebo ako prezident je "bez chuti, bez vône a bez farby."
Okrem toho imidžu Hollandovej vlády, ktorý voličom sľuboval "exemplárne Francúzsko," nepomohla ani aféra bývalého ministra pre rozpočet Jérôma Cahuzaca, ktorý sa musel priznať k tajným kontám v zahraničí.
"Rok po Hollandovom víťazstve vo voľbách je Francúzsko v hlbokej kríze. Politickej, ekonomickej, sociálnej a morálnej," uviedol dnes francúzsky ľavicový denník Libération.
Rozhnevaná spoločnosť
Hollande dodržal niektoré zo svojich sľubov, pripomína dnešné vydanie bruselského denníka Metro, ako napríklad uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia alebo návrat k odchodu do dôchodku vo veku 60 rokov pre ľudí, ktorí začali pracovať v útlej mladosti.
Takisto oznámil vytvorenie nových 100-tisíc pracovných miest a zníženie prezidentského a ministerských platov. Na druhej strane sa mu však nepodarilo zmraziť ceny pohonných látok a zabrániť nárastu dane z pridanej hodnoty.
Neuspel ani na európskej pôde, kde chcel presadiť zavedenie dane z finančných transakcií vo všetkých štátoch Únie.
Rozhneval si tiež časť francúzskej elity a veľkopodnikateľov snahou o zdaňovanie najbohatšej vrstvy obyvateľstva.
Za rok sa mu nepodarilo výraznejšie pokročiť ani v otázke udelenia voličského práva v lokálnych voľbách pre neeurópskych cudzincov žijúcich vo Francúzsku.
Pri svojom nástupe do funkcie Hollande sľúbil do piatich rokov vytvorenie "zmierenej a zjednotenej" republiky. Rok po má od tohto sľubu poriadne ďaleko, konštatujú dnes francúzske a belgické médiá.