Agentúrnu správu sme doplnili autorským článkom denníka SME.
WASHINGTON, TEL AVIV. Vyšetrovateľka OSN Carla del Ponteová tvrdí, že existujú silné podozrenia, hoci nie ešte dôkazy, že sýrski rebeli použili nervový plyn sarín.
Del Ponteová svoj názor zakladá na informáciách od lekárov a obetí. Nepovedala, kedy a kde mali rebeli chemické zbrane použiť.
Komisárka to vyhlásila v rozhovore pre švajčiarsko–taliansku televíziu. BBC však upozorňuje, že del Ponteová nie je súčasťou vyšetrovacieho tímu, ktorý prípad použitia sarínu vyšetruje.
OSN sa dištancuje
OSN sa od jej slov dištancovala a zdôraznila, že bez toho, aby sa do krajiny dostali jej inšpektori, sa jej len ťažko získavajú relevantné dôkazy.
Doteraz sa skôr špekulovalo, že za použitím chemických zbraní boli jednotky Bašara Asada.
Použitie chemických zbraní v sýrskom konflikte si Obamova administratíva stanovila ako červenú líniu, ktorej prekročenie by malo znamenať dôsledky pre Sýriu.
Nateraz sa to prejavilo debatami o tom, že Washington by mohol vyzbrojovať rebelov, čo doteraz zásadne vylučoval.
Sýrski povstalci medzitým popreli, že použili chemické zbrane. "Nemáme plyn sarín a ani sa ho nesnažíme získať," uviedol hovorca Slobodnej sýrskej armády Lúaj Mikdád pre nemeckú tlačová agentúru DPA.
Američania sú skeptickí
Podľa Spojených štátov je za použitím chemických zbraní v Sýrii s väčšou pravdepodobnosťou režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, a nie sýrski povstalci.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney dnes uviedol, že sú určité dôkazy o použití chemických zbraní v Sýrii. Dodal však, že Spojené štáty sú do veľkej miery skeptické ohľadom obvinení, že ich použili sýrski povstalci.
Ako ďalej vysvetlil Carney, Spojené štáty stále hľadajú "nezvratný dôkaz" o použití chemických zbraní v Sýrii. Konštatoval, že vyšetrovanie nemá určený časový limit.
Minister zahraničných vecí USA John Kerry dnes odcestoval do Moskvy, kde bude v utorok rokovať o situácii v Sýrii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla tlačová agentúra AP.
NATO kritizuje Sýriu, že nepustí inšpektorov OSN
BRUSEL. Odmietanie Sýrie pustiť na svoje územie inšpektorov OSN, ktorí by mali vyšetriť podozrenia z použitia chemických zbraní, je podľa generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena poľutovaniahodné.
Rasmussen, ktorý sa na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli stretol s členmi Výboru EP pre zahraničnú politiku, zdôraznil, že nemá "spoľahlivé informácie" o tom, ktorá zo strán občianskeho konfliktu použila chemické zbrane.
"Je veľmi dôležité, aby inšpektori OSN mali voľný a neobmedzený prístup na vyšetrenie toho, čo sa naozaj udialo. Je poľutovaniahodné, že sýrske úrady zabránili takémuto prístupu," uviedol Rasmussen po stretnutí s poslancami EP.
Generálny tajomník NATO spresnil, že použitie chemických zbraní je porušením medzinárodných zákonov nezávisle od toho, kto je vinný za ich použitie. A dodal, že pre alianciu je situácia v Sýrii stále dôvodom na veľké obavy.
tasr