SME

Izrael útočil v Sýrii, cieľom mali byť rakety pre Hizballáh

Izrael po útokoch v Sýrii presúva na sever batérie raketového systému Železná kupola.

(Zdroj: TASR/AP)

BEJRÚT. Terčom útoku, ktorý Izrael dnes nadránom podnikol v Sýrii, boli rakety dodané Iránom pre šiitské povstalecké hnutie Hizballáh v Libanone.

S odvolaním sa na západné spravodajské služby o tom informovala agentúra Reuters.

Zdroje dodali, že terčom útokov - takisto ako v predchádzajúcu noc - bola dodávka rakiet Fateh-100, ktoré smerovali z Iránu a boli určené pre Hizballáh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Velenie izraelskej armády odmietlo potvrdiť alebo vyvrátiť správy, že dnes v skorých ranných hodinách Izrael zaútočil na Sýriu.

SkryťVypnúť reklamu

Videozáznamy, ktoré na internet umiestnili opoziční aktivisti, zachytávajú veľkú horiacu guľu stúpajúcu k nočnému nebu.

"Nový izraelský útok je prejavom snahy o zvýšenie morálky teroristickým skupinám, ktoré sa spamätávajú z útokov našej chrabrej armády," informovala sýrska televízia, čím narážala na nedávne zásahy síl verných prezidentovi Bašárovi Asadovi proti rebelom.

V Damasku počuli explózie

Izraelský rozhlas citoval zdroje sýrskej opozície, ktorá oznámila, že v priebehu polhodiny bolo postupne počuť v Damasku a okolí osem explózií.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA v súvislosti s nimi informovala, že izraelské rakety zasiahli vojenské výskumné centrum na predmestí Damasku.

Vojenské výskumné zariadenie v Džamráji bolo už terčom predchádzajúceho podobného izraelského útoku v januári.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael vtedy ostreľoval konvoj nákladných áut prevážajúcich údajne protilietadlové strely SA-17. Izrael vtedy zasiahol nielen kamióny, ale aj objekty výskumného centra.

Sýria vtedy informovala, že izraelské bojové lietadlá prekročili hranice a bombardovali výskumné centrum.

Izrael presunul raketový systém a uzavrel vzdušný priestor

Po izraelských náletoch rozmiestnili ozbrojené sily židovského štátu na severe krajiny dve batérie mobilného systému protivzdušnej obrany Železná kupola, pričom armádne velenie zdôraznilo, že ide o rutinný krok.

Ako dodal izraelský rozhlas, batérie sú dislokované v blízkosti miest Hajfa a Safed.

Okrem toho dnes skoro ráno izraelská armáda zvýšila mobilizáciu svojich jednotiek pozdĺž libanonskej hranice a vyslala tam bojové lietadlá, vrtuľníky a prieskumné lietadlá, ktoré patrolujú nad farmami v oblasti Šibáa, Arkúbom, nad údolím Bikáa a ďalšími regiónmi na území Libanonu.

SkryťVypnúť reklamu

Večer navyše velenie izraelskej armády uzavrelo vzdušný priestor nad severom krajiny pre všetky civilné lietadlá.

Dôvod pre prijatie tohto opatrenia armáda neuviedla. Dodala však, že bude platiť niekoľko dní.

Obmedzenie sa dotkne predovšetkým prístavného mesta Haifa, ktoré je jediným uzlom pre letecké spojenie na severe Izraela.

Regionálna letecká spoločnosť Arkia medzičasom avizovala pozastavenie letov medzi Haifou a letoviskom Ejlat na pobreží Červeného mora s platnosťou do 9. mája.

Izrael dlhodobo upozorňuje, že zaútočí na akékoľvek ciele, ktoré sa podieľajú na prevoze zbraní pre libanonské militantné hnutie Hizballáh, podporované Iránom, alebo iné teroristické zoskupenia.

To isté podľa Izraela platí aj pre pokusy prepašovať do Libanonu sýrske zbrane, ktoré by mohli predstavovať hrozbu pre Izrael.

SkryťVypnúť reklamu

Amerika mlčí

Vystupňovaná vojenská aktivita Izraela zvýšila napätie medzi židovským štátom a Sýriou, Hizballáhom i Teheránom - ochrancom tejto šiitskej politickej a militantnej organizácie.

Americké ministerstvo zahraničných vecí nevydalo žiaden komentár a izraelské veľvyslanectvo vo Washingtone odmietlo komentovať najnovší vývoj.

Hovorkyňa Pentagónu v noci nadnes vo Washingtone uviedla, že nemá k dispozície informácie ohľadom správy vydanej agentúrou SANA.

Sýria odsúdila letecký útok Izraela s tým, že nálety sú zamerané na "poskytnutie priamej vojenskej podpory teroristickým skupinám" bojujúcim proti sýrskej vláde.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP dnes v liste zaslanom OSN a Bezpečnostnej rade OSN uviedlo, že "izraelská agresia" spôsobila smrť a zranenia množstvu ľudí a "spôsobila rozsiahle ničenie".

SkryťVypnúť reklamu

Sýria chce vyzbrojiť Hizballáh

Izraelské nálety na tri ciele na predmestí sýrskeho hlavného mesta Damask "otvárajú cestu všetkým možnostiam", povedal dnes podľa agentúry Reuters sýrsky minister pre informácie Umrán Zuabí.

Podľa Zuabího išlo o "flagrantné porušenie medzinárodného práva", ktoré spôsobilo, že región Blízkeho východu je "ešte nebezpečnejším.

Podľa sýrskeho ministra je útok dôkazom väzieb židovského štátu s islamskými extrémistickými skupinami, ktoré sa pokúšajú zvrhnúť režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Sýria má právo a povinnosť "chrániť svoj ľud všetkými dostupnými prostriedkami", cituje agentúra AP.

Sýria preto dnes presunula k hraniciam s Izraelom batérie protivzdušnej obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Panarabská televízia Majaddín, sídliaca v Libanone, dnes okrem toho s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje v sýrskej vláde informovala, že Sýria dodá libanonskému hnutiu Hizballáh "kvalitatívne novú výzbroj".

Táto informácia sa objavila krátko po skončení mimoriadneho zasadnutia sýrskej vlády, ktorá konštatovala, že izraelský útok "otvoril bránu pre všetky eventuality".

"Sýria neakceptuje ohrozenie svojej suverenity vnútornými ani vonkajšími silami," uvádza sa vo vyhlásení vlády, ktorá varuje, že "tí, ktorí sa zahrávajú so zvrchovanosťou Sýrie, musia starostlivo zvážiť svoje možnosti a niesť zodpovednosť (za svoje konanie)".

Irán odsúdil izraelský útok

Irán dnes odsúdil izraelský útok na Sýriu a vyzval krajiny v regióne, aby proti tejto akcii vystúpili.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra Fars, na ktorej spravodajstvo sa odvolávajú svetové tlačové agentúry.

Tlačová agentúra Fars parafrázovala slová hovorcu iránskeho ministra zahraničných vecí Ramína Mehmanparasta, ktorý povedal, že Irán odsudzuje letecký útok Izraela na Sýriu.

Podľa hovorcu ide o súčasť "vykalkulovaného" úsilia Izraela o vytvorenie nestability a neistoty v regióne.

"Sionistický režim a jeho spojenci sa snažia vyvolať etnické a náboženské spory medzi moslimskými krajinami," povedal Mehmanparast, citovaný agentúrou DPA.

Hovorca teheránskeho rezortu diplomacie zároveň vyzval krajiny v oblasti, aby sa postavili tomuto "prepadu", ako nazval izraelské letecké akcie.

Irán ponúkol Sýrii pomoc pri výcviku jednotiek

Irán je pripravený pomôcť Sýrii s výcvikom armády Bašára Asada.

SkryťVypnúť reklamu

TEHERÁN. Irán je pripravený pomôcť pri výcviku sýrskej vládnej armády, ak režim prezidenta Bašára Asada takúto pomoc potrebuje.

V nedeľu to vyhlásil veliteľ pozemných síl iránskej armády, generál Ahmad Réza Purdastán, ktorého citovala agentúra IRNA.

Zároveň zdôraznil, že iránska armáda sa nepodieľa na žiadnych bojových operáciách v Sýrii.

Sýrska armáda má podľa neho dostatok vlastných bojových skúseností z konfliktu s Izraelom a dokáže sa sama ubrániť.

"Ako moslimská krajina podporujeme Sýriu a ak potrebuje pomoc pri výcviku, poskytneme ju," povedal generál Purdastán.

SITA

Vojna v Sýrii

Súvisiace témy: Izrael, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dom neopustili od decembra 2021


TASR
Ilustračné foto.

Kasta zostáva v Indii kľúčovým faktorom určujúcim postavenie človeka.


TASR
Ilustračné foto.

Žiadny zamestnanec ani návštevník neutrpel zranenia.


TASR
Rad cestujúcich na madridskom letisku počas veľkého výpadku prúdu.

Španielsko zostalo pol dňa bez prúdu.


1
SkryťZatvoriť reklamu