Spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny Günter Grass, režisér Herbert Reinecker, ktorý Derricka vymyslel i sám Derrick, herec Horst Tappert. Traja slávni Nemci, ktorí slúžili v nacistických jednotkách SS. Dvaja to priznali, Horst Tappert alias legendárny komisár Derrick to tajil celý život.
Keď hovoril o vojne, rozprával anekdoty a dobrodružné zážitky. V autobiografii Derrick a ja v roku 1998 opisoval, ako ho nasadili „kdesi na Done“, kde bol ťažko zranený. Postrelili ho do brucha a poslali na niekoľko týždňov do lazaretu. Najviac ho počas vojny mrzelo, že musel zastreliť nemeckého ovčiaka.
O tom, že bol v nacistických jednotkách SS, ktoré povojnový norimberský súd označil za zločineckú organizáciu, nepadlo za jeho života ani slovo.
V rozhovore pre týždenník Focus v roku 1998 hovoril o tom, že bol viac robotník ako vojak.
„Najprv som bol v pracovnej službe, v Rusku som staval cesty. Potom ma dali k sanitárom, ale to už bol rok 1945 a vojna sa blížila ku koncu.“ Ani k svojmu synovi nebol úprimnejší.
„Otec mi rozprával, že ho ako vojaka nasadili v Rusku a po krátkom čase ho zranili. Nevedel som, že patril k jednotkám SS,“ povedal dnes 65-ročný syn Ralph pre denník Bild.
Ten zverejnil päť rokov po smrti nemeckej hereckej legendy Horsta Tapperta spis, ktorý dokazuje, že nesmrteľný komisár Derrick bol členom obávaných nacistických jednotiek SS a celý život o tom mlčal.
S nacistami, ako ukazuje mapka, prešiel aj cez Slovensko.
Spis o zranení
Na Tappertovu minulosť prišiel náhodou sociológ Jörg Becker, keď písal knihu o známej nemeckej politologičke Elisabeth Noelle-Neumanovej. Tá spoluzakladala divadelnú spoločnosť, v ktorej pôsobil aj Horst Tappert.
Zo spisu SS Flak E. Abt. 3409 nie je jasné, kedy Tappert do jednotiek SS presne vstúpil, ani či to urobil dobrovoľne, či nasilu. Podľa expertov to bolo v roku 1942, keď mal 19 rokov.
Prvá zmienka o Tappertovi je z 22. marca 1943, keď ho v bojoch o ukrajinský Charkov ťažko zranili. To už bol členom divízie Totenkopf jednotiek SS.
Dva mesiace predtým kapitulovala Hitlerova 6. armáda pri Stalingrade a Nemci začali ustupovať. Päť dní po zranení previezli Tapperta do lazaretu v Poltave na Ukrajine. Začiatkom apríla 1943 ho poslali liečiť sa do lepšie vybaveného lazaretu v poľskom Lubline.
Posledná zmienka je z 11. apríla 1943, keď Tapperta poslali do Viedne na šesťtýždňovú misiu. Nevie sa, čo presne robil a či sa podieľal na vojnových zločinoch jednotiek SS.
Zomrel s tajomstvom
Keď Horst Tappert dostal v roku 1973 ponuku na inšpektora Derricka, bol už známym hercom. Mal za sebou desiatky divadelných a filmových postáv.
O jeho minulosti nevedel nikto, možno len režisér Herbert Reinecker, ktorý napísal scenáre ku všetkým 281 dielom a Derricka vlastne vymyslel.
Tak ako Tappert, slúžil aj Reinecker v rovnakej divízii, bol však zaradený do oddelenia propagandy.
Aj preto, na rozdiel od Derricka, svoju minulosť utajiť nemohol. Písal správy o vojne do Völkischer Beobachter a posledný článok vyšiel 5. apríla 1945.
O vojne dokonca Reinecker napísal aj jeden diel Derricka. Mal byť o zločinoch na bosnianskych moslimoch počas rozpadu Juhoslávie, ktoré chcel porovnať s holokaustom. Ale hlavný predstaviteľ v ňom hrať nechcel.
„Vraždy a znásilnenia v Bosne sú ohyzdné, ale chladnokrvne plánované ničenie židov stojí morálne ešte hlbšie. Je vylúčené obe kategórie miešať,“ povedal vtedy Tappert podľa denníka Die Welt.
Ani Reinecker Derrickovu minulosť neobjasní. Zomrel rok pred známym hercom. Nie je jasné, prečo o svojej minulosti Tappert nehovoril, veď Reinecker sa s tou svojou stal úspešným režisérom.
A prečo nevyužil priznanie Güntera Grassa, keď v roku 2006 o svojej nacistickej minulosti prvý raz prehovoril.
Slávny komisár
Tappert bol legenda, ktorá preslávila Nemecko. V 281 častiach vystupoval ako vecný komisár s okuliarmi, ktorý sa nesmeje, nerobí chyby, je čestný a nerád hovorí o svojom súkromí.
Keď v roku 2008 ako 85-ročný zomrel, vtedajší nemecký prezident Horst Köhler ho v kondolenčnom telegrame nazval „vyslancom krajiny“.
To preto, že najúspešnejší televízny seriál stanice ZDF preložili do dvanástich jazykov a odvysielali v 108 štátoch sveta, vrátane Slovenska, kde komisára Derricka daboval Stano Dančiak.
Ako najdlhšie slúžiaci nemecký komisár sa dostal aj do Guinnessovej knihy rekordov.
Preto Tappertova minulosť Nemcov tak zaskočila. Bavorské ministerstvo vnútra mu chce odobrať titul „čestný komisár bavorskej polície“, ktorý Derrickovi udelili v roku 1980.
„Keby sme vtedy vedeli o nacistickej minulosti Horsta Tapperta, neboli by sme súhlasili s jeho vymenovaním za čestného komisára,“ povedal hovorca ministerstva pre denník Bild. Ministerstvo teraz skúma, ako sa dá titul odobrať posmrtne.
Ani ZDF nestojí pri hviezde svojho najúspešnejšieho seriálu. „Televízia ZDF je správou o členstve Horsta Tapperta v jednotkách SS prekvapená a zaskočená,“ povedal pre Bild jej hovorca Peter Bogenschütz.
„Opakovanie Derricka sa neplánuje,“ dodal. Televízny seriál už z ponuky stiahla aj holandská televízia.
Jeden z mála, kto legendárneho Derricka nezatratil, je iná legenda – tenista Boris Becker. „To, čo Horst Tappert ako 19-ročný urobil alebo urobiť musel, nemení nič na skutočnosti, že som veľký fanúšik Derricka,“ napísal na Twitteri.
Waffen SS
v povojnovom norimberskom procese boli jednotky SS pre vojnové krutosti, ktorých sa počas druhej svetovej vojny dopúšťali, označené za zločineckú organizáciu
známy je malmédsky masaker, pri ktorom v Belgicku v roku 1944 zastrelili 71 amerických zajatcov, na územiach v Rusku a Poľsku zavraždili mnoho civilistov a zajatcov, vypálili mnoho dedín a robili najkrutejšie akcie. Pomáhali tiež potláčať odpor poľských židov vo varšavskom gete a „čistili“ priestor od iných menejcenných rás
na území protektorátu Čiech a Moravy zabrali 65 obcí, obyvateľov vyhnali a zriadili tam svoj výcvikový tábor. Bola tam aj pobočka koncentračného tábora Flossenbürg