DHÁKA. Na 413 vzrástol počet obetí nedávneho zrútenia sa budovy v Bangladéši po tom, čo záchranári našli dnes v ruinách ďalšie telá.
Osem dní po tragédii je okrem toho ešte stále nezvestných viac než 600 ľudí. Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na miestne oficiálne údaje.
Pri kolapse budovy textilnej fabriky v meste Savar, 25 kilometrov severozápadne od bangladéšskej metropoly Dháka, utrpelo zranenia ďalších vyše 2400 ľudí. Osemposchodová textilka sa zrútila 24. apríla.
Príbuzní nahlásili na polícii ako nezvestných mená viac než 1300 osôb, avšak zodpovedné úrady tvrdia, že kvôli dvojnásobnému zapisovaniu toho istého mena je skutočný počet zrejme nižší.
Pápež odsúdil prácu v textilke
Pápež František odsúdil dnes pracovné podmienky zamestnancov textilnej továrne v Bangladéši, pri ktorej zrútení zahynulo minulý týždeň najmenej 413 ľudí.
"Žili z 38 eur na mesiac, to je mzda, ktorú dostávali ľudia, ktorí zomreli. To sa nazýva otrocká práca," povedal pápež v kázni na súkromnej omši vo svojej rezidencii. Zdôraznil pritom, že nespravodlivé mzdy a bezuzdná honba za ziskom sú v rozpore s Božími prikázaniami.
Chcú lepšie podmienky aj odškodnenie
Približne 40 obetí, ktorých znetvorené alebo čiastočne rozložené telá sa nedali identifikovať, pochovali dnes na hromadnom pohrebe v bangladéšskej metropole Dháka za účasti stoviek ľudí.
V centre mesta okrem toho protestovali tisíce Bangladéšanov za zlepšenie bezpečnostných podmienok v miestnych továrňach. Požadovali dnes doživotné odškodné pre rodiny obetí nešťastia i pre preživších.
Európska únia medzitým oznámila, že zvažuje obchodné opatrenia voči Bangladéšu, vrátane zmien v preferenčnom prístupe krajiny na európsky trh. Kroky by mali prinútiť Dháku k zlepšeniu bezpečnostných štandardov.
Nešťastie je najhorším, aké doposiaľ postihlo odevný priemysel v Bangladéši.
Továrne v Savare zásobujú maloobchodníkov po celom svete vrátane Západu.
Bangladéšsky odevný priemysel bol v roku 2011 tretím najväčším na svete, po Číne a Taliansku, a v ostatnom desaťročí sa prudko rozvíjal.