PROVIDENCE. Príbuzní Tamerlana Carnajeva - usmrteného podozrivého útočníka z prípadu Bostonského maratónu - sa postarajú o jeho telo, s čím súhlasila vdova Katherine Russellová.
Informovala o tom v noci nadnes tlačová agentúra AP.
Carnajevove pozostatky boli na úrade súdneho lekára v Massachusetts, odkedy zomrel po prestrelke s políciou.
Ako uviedol advokát vdovy Amato DeLuca, jeho klientka sa práve dozvedela, že súdny lekár môže telo vydať a vdova chce, aby bolo odovzdané jeho rodine.
Ruslan Carni, strýko bratov Carnajevovcov z Marylandu, povedal, že rodinní príslušníci sa o telo postarajú.
Podrobnosti neuvádzal, ale poznamenal, že "rodina je rodina". Rodičia Carnajeva sú stále v Rusku, no ďalší príbuzní v Spojených štátoch.
Podľa slov advokáta sa vdova minulý týždeň počas "mnohých hodín" stretávala so zástupcami orgánov činných v trestnom konaní a bude pokračovať v spolupráci.
Agenti FBI v pondelok navštívili dom Russellovej rodičov na Rhode Islande, kde sa teraz zdržiava. Pri odchode odnášali niekoľko tašiek. Úrady uviedli, že Russellová musí o telo manžela požiadať, vyplní sa úmrtný list a zverejní príčina smrti.
Pre útoky preveria úrady
Obama nariadil kontrolu úradov, či dostatočne spolupracovali a zdieľali informácie.
BOSTON. Americký prezident Barack Obama v súvislosti s útokom na Bostonskom maratóne oznámil preverovanie kooperácie bezpečnostných zložiek, či sa nestratila žiadna citlivá spravodajská informácia, ktorá by mohla útokom zabrániť.
Informovala o tom v noci nadnes tlačová agentúra AP.
Previerku uskutočnia hlavní inšpektori FBI, ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a organizácií tajných služieb.
Obama v utorok na tlačovej konferencii povedal, že preverovanie bude trvať 90 dní a pomôže určiť, či jednotlivé úrady riadne zdieľali všetky informácie.
Zároveň Obama vysvetlil, že to ukáže, či bude potrebné zaviesť dodatočné protokoly a postupy, ktoré by mohli zlepšiť odhalenie potenciálneho útoku, uviedol Reuters.
Republikánski zákonodarcovia spochybňujú, či americké justičné orgány a tajné služby urobili všetko pre to, aby zdieľali zásadné protiteroristické informácie.
Za takúto istú chybu sa považovali chýbajúce záchytné body pred teroristickými útokmi z 11. septembra 2001.
Hlavnou otázkou je, či FBI, CIA a ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť navzájom dostatočne zdieľali informácie o Tamerlanovi Carnajevovi, staršom z bratov podozrivých z prípravy výbuchov v Bostone.
Ruská vláda informovala FBI a CIA o jeho možných spojeniach na militantov.