PRAHA. Českého hradného právnika Pavla Hasenkopfa, bývalého poradcu Václava Klausa, označil vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář za jedného z autorov spornej novoročnej amnestie.
Hasenkopf za to dostal výpoveď a chce sa brániť. V utorok zverejnenom rozhovore pre český denník MF DNES uviedol, že sa chystá zverejniť všetko o svojej účasti na amnestii.
Hasenkopf však nemá v úmysle brániť sa proti samotnej výpovedi, ak bude vydaná korektným spôsobom, ale proti ohováraniu a pokusu dehonestovať ho. Brániť sa chce právnou cestou, napísal spravodajský portál iDNES.cz.
Môj návrh sa výrazne odlišuje, tvrdí Hasenkopf
Keď Hasenkopf oznamoval, že chce zverejniť, ako to s prípravou amnestie bolo, zažartoval, že bude dbať na zvýšenú pozornosť na prechodoch pre chodcov.
Narážal tak na možnosť, že by sa ho niekto pokúsil odstrániť. Podľa svojich slov však nepreháňal.
Jeho návrh amnestie sa vraj od tej vyhlásenej vtedajším prezidentom Klausom výrazne odlišuje.
"Môj návrh bol s tým výsledkom nielenže neporovnateľný, ale v celom rade bodov išiel úplne opačným smerom než návrh, pre ktorý sa rozhodol prezident Klaus," vysvetlil Hasenkopf a dodal, že s jeho podobou amnestie si vraj Klaus mohol ušetriť lavínu kritiky.
Amnestia stopla aj veľké ekonomické prípady
Bývalý poradca Václava Klausa by sa zrejme nebránil spolupráci ani s Milošom Zemanom, keby nedostal výpoveď.
Za pravých otcov amnestie označil nový hradný kancelár Vratislav Mynář vtedajšieho tajomníka Ladislava Jakla, Petra Hájka a spomenutého Pavla Hasenkopfa. Hájek sa však proti tomu okamžite ohradil.
Celkovo na základe novoročnej prezidentskej amnestie opustilo väznice takmer 6500 väzňov. Na základe druhého článku však došlo aj k zastaveniu veľkých ekonomických prípadov, pripomenul web iDNES.cz.