Washington 27. septembra (TASR) - Spojené štáty v piatok odmietli kritiku Pekingu na adresu vojenských prieskumných operácií plavidiel amerických námorných síl v čínskej ekonomickej zóne.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher uviedol, že konvencia OSN o námornom práve umožňuje iným krajinám vykonávať vojenské prieskumy v hospodárskej zóne Číny. Legalitu tohto postupu pritom americká strana tento týždeň zdôraznila v kontakte s čínskym ministerstvo zahraničných vecí.
Čínska štátna tlačová agentúra Sinchua vo štvrtok citovala hovorkyňu čínskeho ministerstva, podľa ktorej operácie prieskumnej lode Bowditch nie sú legálne. "Domnievame sa, že takýto čin porušuje princípy medzinárodného práva, narušuje čínske práva a záujmy, ako aj jurisdikciu nad EEZ (exkluzívnou ekonomickou zónou)," vyhlásila.
Boucher však vyhlásil, že druh prieskumov vykonávaných loďou Bowditch nepoškodzuje hospodárske záujmy prímorskej krajiny ani životné prostredie. Vojenské operácie zahŕňajúce prieskum môžu byť podľa neho vykonávané v ekonomickej zóne prímorského štátu bez predošlého upozornenia alebo jeho súhlasu.
Na základe námorného práva sa teritoriálne vody končia 19 kilometrov od pobrežia, pokým výhradné ekonomické zóny siahajú 320 kilometrov od brehov krajiny.
Spory v súvislosti s vojenskými aktivitami USA v ekonomickej zóne Číny prepukli v apríli 2001, keď sa čínskej lietadlo zrazilo s americkým prieskumným strojom neďaleko čínskeho pobrežia. Peking prepustil posádku amerického lietadla desať dní od núdzového pristátia po diplomatických rokovaniach.