Washington 27. septembra (TASR) - Nesúhlas opozičných demokratov s jednostranným útokom USA na Irak dnes ešte vzrástol, keď prezident George W. Bush prezentoval svoje výhrady voči irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi v nezvyčajne osobnom duchu a označil irackého prezidenta za muža, ktorý chcel zabiť jeho otca.
Bushova politika voči Iraku je čoraz častejším terčom kritiky senátorov z Demokratickej strany. Mnohí z nich, na čele so senátorom Edwardom Kennedym zo štátu Massachusetts, varujú Busha, že jednostranná vojna bez podpory medzinárodného spoločenstva by viedla len k ďalšiemu terorizmu a riskovala by vzplanutie vášní na celom Blízkom východe, prípadne aj použitie zbraní hromadného ničenia.
Pred Kennedyho kritickým prejavom sa proti Bushovej irackej politike ostro vyslovil aj bývalý viceprezident a jeho prezidentský súper Al Gore a šéf demokratickej väčšiny v Senáte Tom Daschle. Dnes navyše odišla do Bagdadu trojčlenná skupina Snemovne reprezentantov, tiež z Demokratickej strany, ktorí nesúhlasia s vojnou a s irackými predstaviteľmi chcú hovoriť o tom, ako jej možno predísť.
Americkí demokrati čoraz intenzívnejšie a otvorenejšie pochybujú o povážlivom načasovaní a zjavnej "urgentnosti" Bushovej kampane proti Iraku. Na rozdiel od svojho prezidenta sú presvedčení, že vláda USA nepredložila zatiaľ "žiadne presvedčivé dôkazy", že hrozba zo strany Iraku je bezprostredná.
Do ohňa okolo vysoko diskutabilnej otázky útoku na Irak prilial ďalší olej sám šéf Bieleho domu, keď v prejave na politickej akcii v texaskom Houstone svoju zjavnú osobnú rivalitu s irackým diktátorom prezentoval vo veľmi nečakanej osobnej forme. Husajna označil za muža, ktorý svojho času chcel zabiť jeho otca.
Počas agitácie za útok na Irak v istom bode spomenul pokus o atentát na svojho otca, bývalého prezidenta Georgea H. W. Busha, ku ktorému došlo počas jeho návštevy v Kuvajte v roku 1993. Spojené štáty z incidentu obviňujú Irak a Bush teraz pripomenul, že ide o "výsostne americkú záležitosť".
"Iné krajiny, samozrejme, tiež nesú rovnaké riziko, no niet pochýb, že Husajnova nenávisť je namierená hlavne na nás," vyhlásil Bush vo svojej reči. "Niet pochýb, že nás nemôže vystáť. Koniec koncov, je to muž, ktorý sa svojho času pokúsil zabiť môjho otca."
Jeho nanajvýš osobné obvinenie odráža skutočnosť, že Bush takmer zo dňa na deň stupňuje obvinenia voči Husajnovi. Spočiatku išlo o vývoj zbraní hromadného ničenia, ktorý údajne prebieha v Iraku mimo dozoru zbrojných inšpektorov OSN. Potom spojil iracký režim s teroristickou sieťou al-Káida a vyhlásil, že oba spolupracujú "vo vzájomnom súlade" a nemožno ich od seba prakticky odlíšiť. Potom sa Bagdad stal útočiskom utekajúcich teroristov al-Káidy a teraz je iracký prezident mužom, ktorý sa snažil zabiť jeho vlastného otca.
Demokratov sa však Bushove argumenty zjavne nedotýkajú. Podľa nich sú tieto argumenty jednoducho neadekvátne a ani zďaleka nepostačujú na oprávnenie vojenského útoku, najmä ak sa vezme do úvahy ich nedostatočná podloženosť. Podľa senátora Kennedyho Irak samozrejme predstavuje hrozbu, avšak Bushova vláda nepredložila "jediný presvedčivý dôkaz," že americkej národnej bezpečnosti hrozí z tejto strany bezprostredná hrozba. Preto jednostranný a navyše "preventívny" útok nepovažujú za potrebný.
"Uchyľovať sa k vojne nie je v tomto kritickom bode jediný smer, ktorým Amerika musí ísť," vyhlásil Kennedy. "Medzi ničnerobením a vyhlásením jednostrannej a okamžitej vojny existujú realistické alternatívy. Vojna by mala byť tou najposlednejšou možnosťou."
Na adresu Bushových obvinení, že demokratov nezaujíma bezpečnosť amerického ľudu, a tendencia jeho republikánov spochybňovať vlastenectvo tých, ktorí nesúhlasia s Bushovou politikou, odkázal Kennedy nasledovné: "Je možné milovať Ameriku a zároveň byť presvedčený, že ísť do vojny nie je múdre."