MOSKVA, PRAHA. Asi tridsať poslancov sa rozviedlo so svojimi manželkami tesne pred tým, než museli podľa zákona zverejniť prehľad svojich príjmov za minulý rok.
Politici boli pri delení majetku so svojimi manželkami veľmi zhovievaví.
Často im nechali takmer všetko, na čo si za roky tvrdej poslaneckej driny zarobili. I tí najskúsenejší muži dovolili manželkám, aby ich ošklbali.
Ruskí novinári ich preto podozrievajú, že rozvod bol len maskovacím manévrom, ktorý mal za cieľ „odľahčiť“ poslancov od financií, domov či automobilov, ktoré by diskreditovali ich povesť.
Rozviedol sa aj Žirinovskij
Prvé správy ruských médií na čele s renomovanou agentúrou RIA Novosti hovorili o tom, že za posledné dva mesiace sa rozviedlo vyše tridsať poslancov.
Urobil to aj jeden z najznámejších ruských nacionalistických politikov, šéf Liberálnodemokratickej strany Vladimir Žirinovskij.
Epidémia rozvodov zaujala dokonca parlamentnú komisiu pre etiku. Tá konštatovala, že fiktívne rozvody sú rovnako ako pre migračnú službu fiktívne sobáše záležitosťou krajne neetickou.
To, že bol rozchod dvoch ľudí motivovaný daňovým priznaním či deklaráciou o príjmoch, môže len ťažko dokázať.
Poslanec Lev Ponomarjov, známy svojimi opozičnými sklonmi, je odhodlaný požiadať svojich kolegov, aby preverili rodinné pomery Žirinovského.
Ten priznáva za rok 2012 len malé príjmy týkajúce sa výhradne jeho osoby. S manželkou síce žije v spoločnej domácnosti, ale tvrdí, že ich spája cirkevný zväzok, nie úradný, a preto sa na jeho životnú partnerku nevzťahuje povinnosť deklarovať, koľko si zarobila, koľko nakúpila áut a domov a koľko zlata má v trezore.
Prehnané číslo
Rozvody už zaujali aj vedenie poslaneckej snemovne, ktoré chce záležitosť preveriť.
Zástupca predsedu dumy a šéf frakcie vládnej strany Jednotné Rusko Vladimir Vasiljev uviedol, že tridsať rozvodov od začiatku roka je prehnaný údaj.
Zatiaľ sa podľa neho tento rok rozviedlo len sedem poslancov. Koľkí tak urobili tesne pred novým rokom, neoznámil.