k na reprodukciu Panayiotis Zavos.
Ide o prvý seriózny pokus o klonovanie človeka, do ktorého sa prihlásilo už desať bezdetných párov. Dedičná informácia ženy uložená vo vajíčku sa pred vložením kmeňových buniek vymaže. Delením buniek má vzniknúť zárodok s kompletnou dedičnou informáciou muža. Tento zárodok bude potom vsadený do maternice ženy.
Podľa želania páru sa môžu dať klonovať aj ženy, povedal Zavos, ktorý má viac ako 25-ročné skúsenosti s reprodukčnou medicínou. "Máme veľa vedomostí. Vieme klasifikovať embryá, vieme robiť genetický výber, môžeme kontrolovať kvalitu," uviedol Zavos.
Pre úspech klonovania je rozhodujúca stabilita dedičnej informácie. "Klonujeme človeka, neskúšame vytvoriť novú Dolly," zdôraznil Zavos, narážajúc na prvú klonovanú ovcu. "Nechceme splodiť monštrum."
Pri klonovaní zvierat museli vedci uskutočniť niekedy aj stovky neúspešných pokusov, kým získali životaschopný zárodok. Po ovci Dolly v roku 1997 boli klonované aj ďalšie zvieratá. Klonovať človeka si však zatiaľ nikto netrúfol.
Zavos povedal, že vedci budú na klonovaní človeka pracovať v jednom stredomorskom štáte, ktorý však nechcel konkretizovať. V marci sa uskutoční konferencia o tejto problematike, na ktorú sú pozvaní aj zástupcovia Vatikánu, patriaceho k najtvrdším odporcom klonovania človeka.