Na ostrove vyhrali strany, ktoré ho priviedli ku kolapsu. Krajina zrejme zastaví prístupové rokovania do Európskej únie.
REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Je to akési minilaboratórium Európy. Ostrov, ktorý má len zhruba tristotisíc obyvateľov, najstarší parlament na svete a možno najtvrdšiu skúsenosť s finančnou krízou.
Zároveň je Island krajinou paradoxov. V sobotných voľbách zvíťazili dve tradičné stredo-pravé strany, ktoré krajinu v roku 2008 priviedli ku kolapsu.
Trest za úspory
Zadlženým obyvateľom sa už nepáčilo šetrenie vládnych socialistov a zelených.
Opozícia Islanďanom namiesto toho sľubovala znižovanie daní a škrtanie z vysokých dlhov domácností, ktorými severská krajina trpí.
Islanďania si totiž pred krízou požičiavali podstatne viac, ako boli schopní splácať, pričom hypotekárna bublina pred šiestimi rokmi spľaskla.
Zbohom, Únia?
„Videli sme, čo tieto škrty urobili nášmu zdravotníctvu, sociálnym výhodám,“ komentoval výsledky volieb Bjarni Benediktsson, líder víťaznej Strany nezávislosti.
Víťazi volieb sú proti vstupu do Európskej únie i proti zavedeniu eura. Krajina už teraz využíva výhody z dohôd s Úniou a je súčasťou schengenského priestoru.
Pre prísnu kontrolu rybolovu v Únii odmietala do nej vstúpiť, čo chcela zmeniť minulá vláda sociálnych demokratov.