Medzi sýrskymi rebelmi je stále viac extrémistov. Washington ich nechce dostať k moci, aj preto váha s možným vojenským zásahom.
WASHINGTON, TEL AVIV. Hoci americká administratíva uznala, že použitie chemických zbraní v Sýrii bude zmenou hry a prekročením línie, nateraz sa do akcie nehrnie.
Informácie stále nie sú stopercentné a riziká sú veľké.
Nejde len o to, že Američania už zažili iracké fiasko, keď sa im nepodarilo nájsť Saddámove zásoby zbraní hromadného ničenia, ktoré boli jedným z najsilnejších dôvodov invázie.
Opatrní s rebelmi
Američania sa obávajú aj toho, koho by prípadná akcia na podporu rebelov mohla vyniesť k moci.
A zdá sa, že profil týchto skupín je taký problematický, že administratíva a jej spojenci sa rozhodli pre maximálnu zdržanlivosť. Hoci je politicky a hlavne imidžovo skôr škodlivá.
Americký denník New York Times píše, že opozícia proti prezidentovi Bašarovi Asadovi sa čoraz viac radikalizuje v prospech extrémnych skupín.
Rebeli v oblastiach, ktoré majú pod kontrolou, nielen zabezpečujú bežné potreby tamojších ľudí a ovládajú miestny biznis, ale zakladajú aj islamské súdy a zločiny trestajú podľa šaríje.
Občianska vojna a v niektorých oblastiach prioritne nábožensky a etnicky orientované násilie len posilňujú extrémizmus.
Použitie chemických zbraní v Sýrii by teoreticky a z morálneho hľadiska malo byť poslednou kvapkou, ktorá spustí otvorený zásah, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Extrémisti zo zoznamu
Medzi sýrskymi rebelmi sú ľudia napojení na al-Káidu, skupiny s ideológiou príbuznou Moslimskému bratstvu a ďalšie menšie organizácie. Niektoré z nich sú aj na americkom zozname teroristických organizácií.
Hovorí sa aj o tom, že hlasy občianskej opozície, ktorá povstanie proti Assadovi spustila, sú umlčiavané.
Podľa analytikov sú obavy z toho, aká bude nová Sýria, silným, aj keď nie jediným dôvodom váhania Bieleho domu nastoliť voči Sýrii nielen politiku silných slov a sankcií.
Medzinárodný konflikt
Je zrejmé, že aj obmedzená akcia či vytvorenie bezletovej zóny by skomplikovalo medzinárodné vzťahy.
Na strane Asadovej Sýrie stále pevne stoja Rusko, Čína, ale aj Irán a ním podporované teroristické skupiny.
Američania tiež nemajú záujem o ďalšiu intervenciu na Blízkom východe, ktorá má všetky predpoklady zvrhnúť sa na chaos a obvinenia, že jej pravé úmysly boli iné, aké prezentovali.