SME

Do Iraku prišla trojčlenná delegácia Kongresu USA

Bagdad 27. septembra (TASR) - Traja predstavitelia amerického Kongresu pricestovali dnes do Iraku. Cieľom ich misie je zhodnotiť humanitárnu situáciu ...

Bagdad 27. septembra (TASR) - Traja predstavitelia amerického Kongresu pricestovali dnes do Iraku. Cieľom ich misie je zhodnotiť humanitárnu situáciu v krajine po desaťročí sankcií a vyzvať režim irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby umožnil neobmedzený prístup inšpektorom OSN k jeho zbrojným zariadeniam, ak sa chce vyhnúť vojne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prišli sme sem, pretože nechceme vojnu. Chceme vidieť okolnosti, v akých žije iracký ľud, a aké dôsledky by mohla mať ďalšia vojna," povedal po prílete na bagdadské letisko demokrat Jim McDermott, člen Snemovne reprezentantov za Washington. McDermotta sprevádzajú dvaja jeho kolegovia z Demokratickej strany - David Bonior z Michiganu a Mike Thompson z Kalifornie.

SkryťVypnúť reklamu

"Naším želaním je, aby pán Husajn povolil neobmedzené inšpekcie," zdôraznil kongresman McDermott a dodal, že chcú "vyriešiť celú vec diplomaticky a mierovým spôsobom."

Irak je pod váhou medzinárodných sankcií OSN už viac než desať rokov v dôsledku vojny v Perzskom zálive, ktorú rozpútala nedovolená anexia Kuvajtu irackými vojskami.

Krátko po anexii v roku 1990 do Kuvajtu intervenovali vojská medzinárodnej vojenskej koalície na čele s USA a vyhnali irackých okupantov z krajiny. Vzťahy Washingtonu s Bagdadom zostali odvtedy narušené.

Americkí kongresmani sa počas dnešného pobytu v Iraku stretli s predstaviteľmi Detského fondu UNICEF a irackým ministrom zdravotníctva Umídom Mizatom Mubarakom, aby získali informácie z prvej ruky o zdravotnom stave irackých detí.

SkryťVypnúť reklamu

"Je viac ako zrejmé, že situácia detí v Iraku sa za posledných 12 rokov zhoršila oproti tomu, aká bola prd vojnou v Zálive, sankcie majú dopad," povedal McDermott po stretnutí s ministrom.

"Tí, ktorí tvrdia, že Spojené štáty by mali ísť do vojny, sa jednoducho na tento problém dívajú ako keby vojna nespôsobila nijaké škody. Myslím, že ľudia potrebujú vedieť, čo sa deje s deťmi v tejto krajine."

McDermott zastáva názor, že Spojené štáty by sa mali usilovať zmierniť existujúcu krízu s Irakom prostredníctvom diplomatických a mierových riešení.

"Chceme, aby cieľom každého diplomatického snaženia bolo vyriešiť túto otázku bez vojny. Na vojne nemáme žiadny záujem. Chceme, aby naša administratíva predtým prešla každou schodnou cestou. Vojna musí byť poslednou možnosťou a Spojené štáty by podľa nášho názoru nemali udrieť ako prvé," vyhlásil kongresman McDermott.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho vyhlásenie je v rozpore s proklamovaným postojom vlády prezidenta Geogea W. Busha voči Iraku. Podľa jeho slov však návšteva jeho delegácie v Iraku nie je "utajená", ministerstvo zahraničných vecí o nej vie.

Na otázku, či amerických kongresmanov pozvala iracká vláda, McDermott odpovedal, že nie. Ich cestu financujú neziskové organizácie a nadácie v USA, ktoré si želali, aby predstavitelia zákonodarného zboru išli do Iraku a priamo v teréne posúdili humanitárnu situáciu.

Ich návšteva je v poradí druhou návštevou predstaviteľov Kongresu v Iraku v priebehu niekoľkých rokov. Pred dvoma týždňami navštívil Bagdad člen Snemovne reprezentantov za Západnú Virgíniu, demokrat Nick Rahall. Cieľom jeho cesty bolo pokúsiť sa odvrátiť druhý ničivý vojenský konflikt v Perzskom zálive. Rahallovu návštevu americká vláda neschvaľovala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 028
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 236
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 513
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 401
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 188
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 708
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 999
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 645
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu