Enrico Letta sa ujal vedenia pestrofarebnej veľkej koalície. Ako dlho vydrží, je veľmi otázne. Streľba neďaleko jeho kancelárie bol vraj izolovaný incident.
RÍM, BRATISLAVA. Rodila sa dva mesiace a pri jej vzniku dokonca tiekla krv. Tak bude nový taliansky premiér Enrico Letta spomínať na začiatok svojej vlády.
V čase, keď u prezidenta skladal druhý najmladší taliansky predseda vlády prísahu, neďaleko vládneho paláca začal muž strieľať do ľudí.
Kým ho zatkli, postrelil dvoch policajtov.
Podľa prokuratúry išlo o 49-ročného muža, ktorý stratil prácu, a chcel preto zastreliť politikov, natrafil nakoniec len na policajtov.
Berlusconi v pozadí
Kľúčové posty
Enrico Letta, premiér: Druhý najmladší premiér v histórii Talianska je známy ako eurofil.V minulosti bol ministrom pre európske záležitosti aj priemyslu.
Giuliano Alfano, vicepremiér a minister vnútra:Rodák zo Sicílie je Berlusconiho koňom. Je sekretárom jeho strany Ľud slobody, robil mu ministra spravodlivosti.
Emma Boninová, šéfka diplomacie: Je líderkou Talianskych radikálov, ktorí majú v programe ekonomický libertarianizmus a ľudské práva. V minulosti bola eurokomisárkou pre zdravie a ochranu spotrebiteľa.
Cécile Kyengeová, ministerka pre integráciu: Rodáčka z Konga je vyštudovaná oftalmologička. Je prvou černoškou v talianskej vláde.
Do čela novej vlády sa nepostavil ani jeden z lídrov dvoch najväčších strán, ktoré sa na nej po náročných rokovaniach dohodli.
Ani populistický líder Ľudu slobody a viacnásobný premiér Silvio Berlusconi, ani Pier Luigi Bersani, ktorého Demokratická strana získala vo februárových voľbách len o 0,3 percenta hlasov viac.
Netradičné spojenie ľavice a pravice bolo podľa novozvoleného talianskeho prezidenta Giorga Napolitana jedinou možnosťou.
Po voľbách vznikli v parlamente tri rovnocenné bloky – stredoľavý, pravica a antisystémové Hnutie piatich hviezd Beppe Grilla, ktoré nenavrhovalo žiadne riešenie patovej situácie.
Žiadna z veľkých strán si pritom nechcela zopakovať voľby, ktoré by zrejme priniesli podobný chaos. Tomu sa teraz pokúsi zabrániť umiernený premiér Letta (46) z Demokratickej strany. Jej líder Bersani nemal šancu, pretože ho časť vlastnej strany bojkotovala v parlamente už pri voľbe prezidenta.
Tabu bol aj Berlusconi, ktorý má vo vláde aj tak silný vplyv. Vicepremiérom a ministrom vnútra sa stala jeho dvojka v strane - Alfano. Nehovoriac o tom, že Lettov strýko Gianni bol dlhoročnou pravou rukou talianskeho magnáta.
Výsledkom je tak rôznorodá veľká koalícia, s akými Taliansko nemá veľké skúsenosti. Letta v nej má zvučné mená, ako napríklad Fabrizio Saccomani z vedenia talianskej centrálnej banky, ktorý ma riadiť tretiu najsilnejšiu ekonomiku v Európe.
Ženy vo vláde
Ministerkou zahraničia je bývalá eurokomisárka Emma Boninová.
Ako si všimla BBC, celkovo je v novej vláde prekvapivo viac žien, ako býva v Taliansku zvykom.
Okrem iných povedú rezort spravodlivosti, športu aj nové ministerstvo pre integráciu. Toho sa prvýkrát ujme Afrotalianka Cécile Kyengeová, rodáčka z Konga.
Veľká koalícia je bezpochyby pestrá, čo môže byť výhodou aj jej najväčšou slabinou.
Navyše je otázne, nakoľko bude mať Letta pri potrebných reformách (hovorí sa najmä o daniach a novom volebnom zákone) rozviazané ruky.
Zo zákulisia ho môže ohrozovať Berlusconi, ktorý lovil voličov populistickými sľubmi o vrátení daní.