SOFIA, BRATISLAVA. Nevie sa poriadne, kto médiá vlastní. Isté je však, že majitelia sa snažia cez noviny či televízie presadzovať svoje ekonomické a politické záujmy. Až tak, že novinári často hovoria o autocenzúre.
Takáto je momentálne situácia v médiách v Bulharsku, členskom štáte Európskej únie. Výrazne sa zhoršila za posledné roky - kým v roku 2006 bola krajina v rebríčku slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc na 35. mieste, najnovšie je až na 87. priečke. Najnižšie z Únie, na úrovni Madagaskaru a Guiney (no zároveň len kúsok pred Gréckom).
Zlú situáciu si všimlo aj zahraničie. Americké ministerstvo zahraničia napísalo premiérovi Bojkovi Borisovi list o „vážne poškodenej mediálnej pluralite“, sťažuje sa aj Brusel.
Novinári v médiách, o ktorých sa často nevie, kto ich vlastní, sú nútení písať zaujato. Kriticky proti politickým a ekonomickým oponentom, zhovievavo k tej správnej politickej strane, hovoria experti.
Podľa Sofia Globe v anonymnom prieskume novinári hovorili, že ich majitelia odrádzajú od investigatívy a nútia do autocenzúry.
A tí, čo sa odmietajú podvoliť, sú pod tlakom.
Novinár Spas Spassov dostal od oligarchu Marina Miteva, o ktorého spoločnosti písal kritické články, knihu čínskeho vojenského poradcu Sun-cuho Umenie vojny s jedným citátom: „Mal by si sa vyhýbať tým, ktorých nemôžeš poraziť ani si ich získať.“
Inému novinárovi zasa štátne orgány hrozia súdom, pretože nechce prezradiť svoj zdroj.