Súdy posudzujú väzenskú hladovku ako pokus o samovraždu a podľa ich verdiktov majú strážcovia právomoc zabrániť im.
WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama sa stal terčom rastúcej kritiky za svoju politiku núteného vyživovania väzňov na vojenskej základni Guantánamo, ktorí už takmer tri mesiace držia hladovku.
Americké právo je však na jeho strane, ukazuje analýza súdnych rozhodnutí, na ktorú sa odvoláva agentúra Reuters.
Väčšina amerických sudcov, ktorí sa zaoberali núteným vyživovaním vo väzniciach, dospela k záveru, že toto opatrenie môže porušovať práva väzňov na kontrolu nad svojím telom a súkromím. To sú práva zakotvené v americkej ústave a bežných zákonoch.
Rovnako však zistili, že potrebné podmienky pri prevádzkovaní väznice sú dôležitejšie.
Súdy všeobecne posudzujú väzenskú hladovku ako pokus o samovraždu a podľa ich verdiktov majú strážcovia právomoc zabrániť takýmto pokusom v rámci svojho výkonu funkcie s cieľom udržať poriadok.
Zástancovia dodržiavania ľudských práv a mnoho lekárov odsudzuje nútené kŕmenie hladovkárov ako porušenie osobnej slobody a lekárskej etiky, pričom existuje riziko zdravotných komplikácií ako je krvácanie, žalúdočná nevoľnosť či bolesti hrdla.
V zajateckom tábore na americkej základni na Kube v súčasnosti zadržiavajú 166 väzňov. K 25. aprílu držalo hladovku 94 väzňov, čo znamená, že odmietli najmenej deväť jedál po sebe.
Podľa armády sedemnásti z nich stratili toľko na hmotnosti, že ich museli začať vyživovať cez trubicu zavedenú nosom do žalúdka. Traja boli v nemocnici na pozorovanie.
Väzni začali hladovku začiatkom februára na protest voči podmienkam v tábore a svojmu zadržiavaniu na neurčitý čas. Väčšinu z väzňov z Guantánama dosiaľ oficiálne neobžalovali.