DAMASK, TEL AVIV. V Sýrii na strane rebelov bojuje niekoľko stoviek Európanov.
Ich vlády a tajné služby to považujú za problém. Obávajú sa, že z bojiska prídu zradikalizovaní a budú sa pokúšať o džihád aj v domácich krajinách.
Existujú však názory, že toto riziko sa preceňuje a pomáha sýrskemu prezidentovi Asadovi stavať rebelov proti Západu, ktorý inak ich pokusy o zvrhnutie režimu v Damasku podporuje.
Briti, Íri a Francúzi
Podľa britského Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie za posledné dva roky do Sýrie odišlo asi 600 Európanov. Ide hlavne o občanov Veľkej Británie, Írska a Francúzska.
Predstavujú asi desať percent z celkového počtu cudzincov, čo sa pridali k rebelom v Sýrii. Podľa analytikov ide o rôznorodú skupinu relatívne mladých mužov, z ktorých niektorí sú len naivní idealisti, kým iní podľahli tvrdej ideológii.
Belgické noviny La Libre prednedávnom zverejnili príbeh dvoch belgických matiek, pôvodom z Maroka, ktorých synovia odišli do Sýrie.
Znepokojené mamy sa vybrali do Turecka, aby intervenovali u miestnej vlády, aby zastavila zahraničných bojovníkov na ceste do Sýrie.
Naberajú v Belgicku
Práve Belgicko je podľa európskych tajných služieb krajinou, odkiaľ sa „naberajú“ noví bojovníci na vojnu v Sýrii.
BBC vo svojom inernetovom magazíne priniesla príbeh 19-ročného Belgičana Briana de Muldera z Antverp, ktorý pred dvomi rokmi konvertoval na islam, opustil školu a teraz ho rodina zazrela na videu zo Sýrie.
Odišiel v januári a sestre povedal, že bude Alahovým bojovníkom.
„Nie všetci z tých, čo odídu, sú radikáli. Ale je veľmi pravdepodobné, že mnoho z nich sa zradikalizuje a ešte aj dostanú výcvik,“ povedal k tomu pre BBC protiteroristický šéf Únie Gilles de Kerchove.