BRUSEL, BRATISLAVA. Európskej únii nedôveruje rekordné množstvo Európanov.
A to bez ohľadu na to, či pochádzajú zo zadlžených krajín, z prosperujúcich štátov, ktoré im finančne pomáhajú, alebo z krajín, ktoré ešte eurom neplatia.
Ukázal to najnovší prieskum Eurobarometra v šiestich najľudnatejších krajinách Únie, ktorý ako prvý uverejnil britský denník Guardian.
Španieli otočili
Prieskum
Nový rekord
nedôvera v Úniu je rekordne vysoká, neveria jej dvaja z troch Európanov,
čísla sú alarmujúce i v dvoch tradičných proeurópskych krajinách, keď viac ako polovica Nemcov (59 %) a Francúzov (56 %) nedôveruje Únii.
Najradikálnejšie sa zmenilo Španielsko. Tradične proeurópsku krajinu zmenila ekonomická kríza na nepoznanie.
Až 72 percent Španielov dnes nedôveruje Únii a jej inštitúciám. Pri poslednom prieskume v roku 2007 to bolo len 23 percent. Dôvera v tejto krajine klesla zo 65 na 20 percent.
Prieskum sa robil za rok 2012, medzitým sa nezamestnanosť v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny dostala na nový rekord.
Bez práce je tam viac ako 27 percent ľudí, najviac za posledných 37 rokov.
Konzervatívna vláda robí tvrdé úsporné opatrenia a zvyšuje dane, z krízy, ktorá sa začala pred piatimi rokmi, sa jej nedarí dostať.
Skepsa v Španielsku je tak vyššia než v tradične euroskeptickej Veľkej Británii, ktorá plánuje referendum o vystúpení z Európskej únie. Tam Únii nedôveruje 69 percent Britov, pred piatimi rokmi to bolo 49 percent.
Prekvapilo tretie miesto Nemecka, najväčšej ekonomiky eurozóny, ktorá tradične podporuje Európu. Podľa Eurobarometra dnes Únii dôveruje len 36 percent Nemcov, nedôveruje až 59 percent.
Najmenej kríza zmenila nálady v Poľsku, ktoré je v Únii najkratšie a stále ešte ťaží z európskych peňazí. U Poliakov, ktorí ešte euro nemajú, klesla dôvera v Brusel zo 68 percent na 48 percent.
The Guardian znázornil nedôveru v rokoch 2007 a 2012:
Všade je to zlé
„Straty sú také veľké, že nie je rozdiel medzi tým, či niekto pochádza zo zadlženej, alebo veriteľskej krajiny, budúceho člena eurozóny, alebo z Veľkej Británie. Každý je na tom zle,“ povedal pre Guardian José Ignacio Torreblanca, šéf Európskej rady zahraničných vzťahov (ECFR) v Madride, ktorá prieskum analyzovala.
Okrem spomínaných Španielov, Britov, Nemcov a Poliakov sa pýtali ešte Talianov a Francúzov.
Týchto šesť najľudnatejších krajín zastupuje 350 miliónov z pol miliardy obyvateľov Európskej únie, to znamená, že dnes Bruselu neveria dvaja z troch Európanov.
Experti upozorňujú, že pri takej strate dôvery bude riskantné prijímať opatrenia, ktoré budú posilňovať právomoci Bruselu.
„Podpora verejnosti klesá od roku 2007. Je riskantné ísť smerom väčšej federácie Únie, pretože to môže spôsobiť odpor a vyvolať väčší populizmus,“ upozorňuje pre Guardian Aart de Geus z Bertelsmanovej nadácie.