Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom.
PEKING, BRATISLAVA. Je nezvyčajne nebezpečný pre ľudí, hovoria o novom chrípkovom víruse, ktorý sa objavil pred dvomi mesiacmi v Číne, odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
„Z toho, čo vieme, sa kmeň H7N9 ľahšie prenáša z hydiny na človeka ako predošlý kmeň H5N1,“ povedal na tlačovej konferencii Keiji Fukuda z WHO.
Pätinová úmrtnosť
Fakty
Vtáčia chrípka
Najznámejší kmeň vtáčej chrípky H5N1 zabil stovky ľudí.
Sezónna chrípka ročne zabije až pol milóna ľudí.
H7N9 nie je pre vtákov smrteľný, pre človeka môže byť.
Čínske úrady zaznamenali zatiaľ 108 nakazených ľudí, 22 z nich vtáčej chrípke podľahlo.
S jedným úmrtím na päť prípadov patrí vírus H7N9 medzi „najsmrteľnejšie, aké sme zatiaľ videli“, tvrdí Fukuda.
Najviac prípadov je v provincii Ťiang-su a v susednom Šanghaji.
Chrípka sa podľa lekárov prenáša na človeka z vtákov. Čínske úrady preto pred dvomi týždňami zavreli trhy so živými zvieratami. To síce spomalilo šírenie vírusu, no celkom ho nezastavilo.
V stredu z Taiwanu hlásili prvý prípad prenosu choroby aj mimo pevninskej Číny.
Pacientom je obchodník, ktorý sa vrátil z Ťiangsu, zdravotné problémy majú aj traja zdravotníci, ktorí ho ošetrovali. Stav muža je vážny.
Turizmus v ohrození
Naznačuje to, že choroba sa možno šíri aj z človeka na človeka. Obchodník sa vraj v Číne nedostal do kontaktu s vtákmi, nejedol ani nedovarené vajcia alebo hydinu.
Obavy zo šírenia chrípky už Šanghaj pocítil v poklese turistov. Podľa cestovných kancelárií ich počet v marci klesol o tretinu, v apríli o štvrtinu. Najviac to postihlo agroturizmus, v rámci ktorého turisti chodili na farmy.
Život ľudí v Šanghaji sa však veľmi nemení. Ľudia nosia rúška, no nie pre chrípku, ale pre smog. Organizátori nezrušili ani šanghajský autosalón.
„Zatiaľ nie sú dôkazy, že by sa chrípka šírila z ľudí na ľudí. Nakoniec, nie sme hydinárska výstava,“ citujú Financial Times jedného z organizátorov.