NEW YORK, BRATISLAVA. Mala len 60 znakov a na twitterovom účte americkej tlačovej agentúry AP vydržala len niekoľko minút.
Napriek tomu dokázala tá správa pohnúť svetom – aspoň tým finančným, keď na ňu rýchlym pádom akcií zareagovali trhy.
Falošný tweet – krátka správa cez mikroblogovací systém Twitter – v utorok o jednej amerického času pohla trhmi.
„Aktuálne: Dva výbuchy v Bielom dome, Barack Obama je zranený,“ hlásila na svojom účte renomovaná agentúra AP. V skutočnosti sa nič nestalo.
„Prezident je v poriadku. V tom čase bol so mnou,“ povedal neskôr hovorca Bieleho domu Jay Carney.
K hacknutiu účtu sa neskôr prihlásila Sýrska elektronická armáda, ktorá bojuje za režim prezidenta Bašara Asada a útočila už na účty iných západných médií.
O 200 miliárd
Vznikol v roku 2006
Jedna správa má maximálne 140 znakov
Existuje 500 miliónov účtov
Najsledovanejší účet majú Justin Bieber a Lady Gaga
AP rýchlo pozastavila svoj účet, správa sa však šírila ďalej, preposlalo ju štyritisíc ľudí.
Najväčšiu škodu spôsobila na newyorskej burze. Index Dow Jones, ktorý reprezentuje hodnotu 30 najväčších amerických firiem, klesol v priebehu minút o viac ako 140 bodov (asi 1 percento).
Po chvíli sa vrátil naspäť. Kto v tej chvíli kupoval, mohol výrazne zarobiť. Podľa Wall Street Journal padla nakrátko spoločná hodnota týchto firiem o 200 miliárd dolárov.
„Mojou prvou reakciou bol ten istý hrozný pocit, ako keď som pracoval na newyorskej burze, keď lietadlá narazili do Svetového obchodného centra. Keď som si uvedomil, že ide o falošnú správu, bol som nahnevaný a zahanbený, že s trhmi možno takto ľahko manipulovať,“ povedal pre Guardian Sal Arnuk, obchodník z Themis Trading.
Za taký rapídny pád akcií za päť minút však podľa Wall Street Journal najviac môžu počítačové programy, ktoré predávajú a kupujú akcie bez zásahu človeka.
Pri vyhodnocovaní monitorujú aj médiá a po novom aj sociálne siete ako Twitter či Facebook.
Populárna sieť
Twitter je v súčasnosti medzi desiatimi najnavštevovanejšími stránkami na svete. Hoci na Slovensku taký populárny nie je, vo vyše 310-miliónových Spojených štátoch existuje 140 miliónov účtov.
A jeho vplyv narastá. Spolu s Facebookom pomohol revolúciám počas arabskej jari, nedávno tweet americkej ambasády v Káhire spôsobil diplomatickú roztržku, keď podporoval stíhaného egyptského komika.
Cieľom sanfranciskej firmy založenej v roku 2006 je, aby sa cez Twitter šírili čoraz viac aj správy.
Práve utorkový útok však podľa expertov ukázal slabinu sociálnych sietí ako zdroja spravodajských informácií.
Jednak sa účty dajú relatívne ľahko nabúrať. Často sa však stáva, že vznikajú aj falošné účty, celkovo ich je 20 miliónov (štyri percentá).
Falošné účty
Taliansky učiteľ Tommaso De Benedetti vytvoril niekoľko falošných profilov štátnikov ako vtedajší taliansky premiér Mario Monti či dvojka Vatikánu kardinál Bertone.
„Jeho“ ruský minister vnútra Vladimir Kolokolcev cez Twitter oznamoval smrť sýrskeho prezidenta Bašara Asada, Bertone zasa úmrtie pápeža Benedikta.
Ako povedal De Benedetti pre Guardian, chcel tým poukázať na zraniteľnosť sociálnych médií.
„Sociálne médiá sú najmenej overiteľné zdroje informácií,“ povedal pre denník. Prípad z utorka mu dal za pravdu.
„Je to ďalší znak, že lži sa teraz šíria po internete rýchlo ako počítačové vírusy a môžu mať rovnaký dosah“ napísal stĺpčekár NBC News Bob Sullivan.
Futbalistu hacknete ľahšie
Ukradnúť účty pomáhajú aj škodlivé kódy.
BRATISLAVA. Veľké svetové spravodajské spoločnosti, ale aj lokálne organizácie či jednotlivci.
Kým v prípade konkrétnych ľudí to je často len internetová šikana slúžiaca na pobavenie či osobnú pomstu, v prípade médií býva ukradnutie účtu na sociálnej sieti premysleným útokom.
Niekedy takíto kyberzločinci tvrdia, že to je ich forma protestu, inokedy sú súčasťou rozsiahlejších operácií konkrétnych štátov.
„Vždy záleží na bezpečnostnom povedomí majiteľa účtu,“ hovorí Tomáš Zaťko, bezpečnostný špecialista spoločnosti Digmia.
„Nabúrať sa do účtu bezpečnostného experta je vo všeobecnosti ťažšie ako do účtu futbalistu.“
Získať kontrolu nad účtom na sociálnej sieti môže byť jednoduché aj zložité.
Relatívne jednoduché bývajú psychologické techniky na vymámenie hesla priamo od používateľa. Na získavanie takých údajov jestvujú aj škodlivé kódy, ktorých cieľom je aj odchytávať prihlasovacie údaje.
„Dá sa to infikovaním počítača malvérom, ktorý odchytí údaje a pošle ich útočníkovi,“ vysvetľuje Zaťko. Nakazenie prebehne navštívením upravenej webovej stránky.
Tomáš Prokopčák
V čase neistoty sa obchody nerobia
O tom, prečo sa trhy po zverejnení falošného tweetu prepadli, hovorí pre SME Karol Pivovarcsy, riaditeľ Saxo Bank v Prahe.
Včerajší atak hackerov spôsobil krátkodobý pokles akciových trhov o 1%, čo môžeme považovať za výraznú korekciu.
Investori sú v dnešných časoch mimoriadne citliví na geopolitické udalosti. Akýkoľvek náznak bezpečnostných problémov má okamžitý vplyv na náladu investorov, ktorí radšej uzatvoria svoje obchody v časoch neistoty.
Z hľadiska riadenia portfólií je preto veľmi dôležité nespoliehať sa výhradne na sociálne médiá a technológie na ne napojené, keďže ich ochrana a kvalita informacií je veľmi nízka.
Vo všeobecnosti, čím viac bombastická správa na čím menej regulovanom médiu znamená tým väčšiu pravdepodobnosť falošného poplachu. Preto si je správy nevyhnutné potvrdiť z viacerých zdrojov.
Osobne Twitter nesledujem kvôli nízkej špecializácii.