Čo sa dá podľa vás vyčítať z bostonského útoku?
„Ako povedal americký prezident Barack Obama, stále je veľa nezodpovedaných otázok. Postupne sa však začína objavovať obraz dvoch mladých chlapcov pochádzajúcich z oblasti, ktorá má mnohé problémy a históriu militantizmu. Vyzerá to tak, že starší bol radikálnejší a mladší sa do toho nechal vtiahnuť.“
O čom to hovorí?
„O tom, že aj keď niekomu dáte možnosť žiť v otvorenej spoločnosti, študovať na kvalitných školách, stále v sebe môže mať pocit krivdy, a to až do takej miery, že vykoná takýto útok.“
Tento útok sa udial napriek práci tajných služieb, protiteroristických oddelení, bezpečnostných agentúr. Dá sa vôbec efektívne bojovať proti takýmto útokom?
„Treba rozlišovať spôsoby, ako sa môžeme brániť. Prvý je ten klasický – sledovať ľudí na ulici, odpočúvať hovory, kontroly na letiskách. Tieto však obmedzujú právo na súkromie a tiež právo na slobodný pohyb, medzi verejnosťou sú nepopulárne. Navyše, ani tie celkom nezabránia takýmto útokom.
Musíme sa preto sústrediť aj na integráciu do spoločnosti. Neviem, či toto bol problém aj pri týchto dvoch chlapcoch, ale sú prípady, pri ktorých je jasné, že sa útočníci nevedeli začleniť do spoločnosti. Žijeme vo svete, kde sa ľudia často sťahujú, napríklad v Londýne je mnoho imigrantov.
Ak si nedáte pozor, dostanete sa do stavu, že ľudia si prestanú navzájom dôverovať, že sa začnú báť jeden druhého. V boji proti terorizmu sa musíme venovať aj veciam, ktoré súvisia s integráciou a radikalizáciou menšín.“
Ako sa dá dosiahnuť, aby boli takéto veľké udalosti bezpečné?
„Minulý rok sme mali v Londýne olympiádu, čo bola obrovská operácia, ktorá trvala 60 dní. Všetko sme naplánovali dlho dopredu, čo zároveň stálo veľa peňazí, a to sa nedá robiť každý deň. Pri tom sme sa naučili aj to, že sa nedá účinne bojovať proti terorizmu, ak aktívne nekomunikujete aj s menšinami, spomedzi ktorých by mohli prípadní útočníci pochádzať.“
V minulosti ste pracovali ako ministerka na boj proti terorizmu, teraz zastupujete vládu v oblasti kyberbezpečnosti. Je možné, že teroristi využijú raz aj tieto prostriedky?
„Nanešťastie, využívajú ich už aj teraz, na propagandu či komunikáciu. Je teda možné, že by sa mohli dostať do systému, zničiť ho a vyvolať tým nejakú tragédiu? Nedá sa to celkom vylúčiť. Mali by to síce veľmi ťažké, ale aj my sa musíme naďalej zlepšovať. Nikdy si nebudeme môcť byť na sto percent istí, že sa to nestane.“