Agentúrnu správu sme v nedeľu o 18:40 nahradili autorským článkom denníka SME.
JA–AN, BRATISLAVA. Nepríjemné prebudenie zažili v sobotu ráno obyvatelia čínskej provincie Sečuán na juhozápade Číny.
Pri zemetrasení s magnitúdom 6,6, po ktorom prišlo viac ako tisíc dotrasov, zahynulo najmenej dvesto ľudí, zranených bolo niekoľko tisíc.
Nejde pritom o konečné číslo, keďže záchranári sa pre prepadnuté cesty ešte v nedeľu nevedeli dostať do niektorých odľahlých dedín.
Utekal o život Fakty
Zemetrasenia v Číne
12. máj 2008: pri zemetrasení v provincii Sečuán zahynulo 87-tisíc a zranených bolo 370-tisíc ľudí. 14. apríl 2010: silné zemetrasenie bolo na západe Číny v provincii Čching-chaj. Vtedy zahynulo 400 ľudí. 20. apríl 2012: zemetrasenie v Sečuáne, vyše 200 mŕtvych.
Prvé otrasy nastali ráno okolo ôsmej hodiny.
„Práve sme vstali a obliekali sme sa, keď sa budova začala triasť. Pozrel som sa zo svojho okna na siedmom poschodí a videl som, ako sa jeden za druhým zrútilo niekoľko domov,“ povedal pre New York Times Su Jen, študent univerzity v meste Ja-an, centre regiónu, ktoré zasiahlo zemetrasenie.
„Ešte nikdy som po schodoch neletel tak rýchlo,“ dodal Su. Správy z mestečka Lung-men boli ešte horšie.
„Zomrelo tu asi sto ľudí. Záchranári ešte neprišli a my nemáme vodu ani elektrinu,“ hovorí Čang Jen, podľa ktorého sa v meste zrútilo asi 90 percent domov.
Situáciu zvládli Napriek tomu médiá konštatujú, že vláda situáciu zvládla. Do regiónu bolo takmer ihneď vyslaných 18-tisíc vojakov a na miesto prišiel aj nový čínsky premiér Li Kche-čchiang.
„Vláda sa postará o všetky náklady pre tých, ktorí boli vážne zranení,“ prisľúbil Li v jednej z miestnych nemocníc. Čínske vedenie sa tak zrejme snaží vyhnúť podobnému fiasku, aké zažilo pred piatimi rokmi pri zemetrasení v rovnakej provincii.
Pri silnejších otrasoch vtedy zahynulo 87-tisíc ľudí. Napriek masívnym záchranárskym prácam vtedy zlyhávala organizácia a väčšinu z poškodených budov tvorili školy a nemocnice, ktoré boli postavené za peniaze vlády.