RÍM. Talianskemu parlamentu sa dnes v dvoch kolách hlasovania nepodarilo zvoliť nového prezidenta, ktorý by mal v úrade nahradiť odchádzajúceho Giorgia Napolitana.
Favorizovaný kandidát Franco Marini (80), na ktorého kandidatúre sa vopred dohodli lídri hlavných politických koalícií, nezískal ani v jednom kole požadovanú dvojtretinovú väčšinu hlasov.
Spôsobila to rebélia časti poslancov najsilnejšej stredoľavej koalície Piera Luigiho Bersaniho, ktorí pri hlasovaní napokon Mariniho - bývalého odborárskeho predáka a predsedu Senátu - nepodporili.
"Vzbúrenci" pri tajnom hlasovaní odovzdali prázdne hlasovacie lístky, rovnako ako mnohí poslanci stredopravých strán združených okolo expremiéra Silvia Berlusconiho.
Talianskeho prezidenta volí na spoločnom zasadnutí 1007 poslancov, senátorov a regionálnych delegátov. V prvom kole získal Marini 521 hlasov, pričom na zvolenie hlavy štátu bola potrebná dvojtretinová väčšina 672 voliteľov.
V druhom kole volieb za Mariniho nehlasoval nikto a namiesto toho bolo odovzdaných 418 prázdnych lístkov. Podľa politických zdrojov citovaných agentúrou Reuters chceli Mariniho stúpenci týmto spôsobom zabrániť ďalšiemu neúspešnému hlasovaniu.
Dvestotridsať hlasov získal v druhom kole Stefano Rodota, kandidát protestného Hnutia piatich hviezd, 90 členov volebného kolégia hlasovalo za bývalého starostu Turína Sergia Chiamparina. Rodotu podporili aj mnohí rebelujúci stredoľaví poslanci.
Bersani po dnešných neúspešných hlasovaniach oznámil, že sa stretne s voliteľmi zo svojho politického tábora, aby s nimi prediskutoval ďalší postup.
Priznal pritom, že voľba prezidenta vstúpila do "novej fázy". Podľa agentúry Reuters to naznačuje, že kontroverzný Marini bude pravdepodobne nahradený iným kandidátom.
Na piatok sú naplánované ďalšie dve kolá hlasovania. Od štvrtého kola bude na zvolenie prezidenta stačiť jednoduchá väčšina.
Voľba nástupcu 86-ročného Giorgia Napolitana, ktorého funkčné obdobie skončí 15. mája, je kľúčovým krokom k vyriešeniu patovej situácie po februárových parlamentných voľbách. Žiadna zo strán v súčasnosti nemá v oboch komorách zákonodarného zboru dostatočnú väčšinu na vytvorenie vlády.