Paríž 26. septembra (TASR) - Najvyšší predstavitelia Číny a Francúzska, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, sa dnes zhodli, že OSN by nemala povoliť použitie sily proti Iraku, pokiaľ sa Bagdad nevzoprie požiadavke na návrat zbrojných inšpektorov.
Spojené štáty sa usilujú na pôde BR OSN presadiť prijatie novej, prísnej rezolúcie o Iraku, ktorá by hrozila Iraku vojenským úderom, ak by Bagdad nepovolil vstup inšpektorov na svoje územie bez akýchkoľvek podmienok.
Francúzsko však ako protiváhu americkému plánu navrhlo možnosť dvoch rezolúcií. Prvá by požadovala návrat zbrojných inšpektorov OSN do Iraku, zatiaľ čo druhá rezolúcia, schvaľujúca použitie sily, by bola prijatá len v prípade, že Irak opovrhne tou prvou.
Podľa Paríža sa francúzsky návrh stretol s pozitívnou odozvou Pekingu. Čínsky premiér Ču Žung-ťi na dnešnom stretnutí s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom vyjadril francúzskemu návrhu podporu. Chirac zasa zopakoval odmietavý postoj Paríža voči jedinej rezolúcii OSN, ktorá by povoľovala použitie vojenskej sily proti Bagdadu.
Podľa hovorkyne Elyzejského paláca má francúzsky prezident v úmysle čoskoro zatelefonovať aj svojmu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi a získať si podporu Ruska pre svoju dvojstupňovú rezolúciu.
Irak minulý týždeň súhlasil s povolením návratu zbrojných inšpektorov OSN, ktorých zo svojho územia vyhostil koncom roku 1998. Americký prezident George W. Bush ponuku odmietol ako trik a obvinil irackého prezidenta Saddáma Husajna, že napriek zákazu naďalej vyvíja zbrane hromadného ničenia a ukrýva v krajine teroristov. Bush sa napriek nesúhlasu medzinárodného spoločenstva netají tým, že mu ide o zvrhnutie Husajna a "zmenu režimu" v Iraku.