PEKING. Novému typu vtáčej chrípky podľahli v čínskom Šanghaji ďalší dvaja ľudia. Potvrdený počet obetí vírusu kmeňa H7N9 tak stúpol na 16 a nakazených je 77 osôb.
Až do soboty boli všetci nakazení novým typom vtáčej chrípky z východočínskych provincií, nákaza sa však rozšírila do Pekingu a centrálnej provincie Che-nan, čo dokazuje, že chrípka sa po krajine šíri.
Najviac obetí hlásia zo Šanghaja. V stredu prepustili z nemocnice štvorročného chlapca nakazeného vírusom H7N9. Podľa zdravotníkov ide o jediný prípad úplného zotavenia z tejto choroby.
Presný zdroj nákazy je stále neznámy, no stopy nového vírusu našli už vo vzorkách z holubov odobratých z tržnice v Šanghaji.
Niektorí nakazení vtáčou chrípkou v Číne neboli v kontakte s hydinou
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že množstvo ľudí, ktorých v Číne pozitívne testovali na nový typ vtáčej chrípky H7N9, vôbec nebolo v kontakte s hydinou.
Vírus, ktorý usmrtil dosiaľ 16 osôb, je vraj preto ešte väčšou záhadou.
Popredný čínsky vedec Ceng Kuang už predtým uviedol, že približne 40 percent ľudí nakazených vírusom H7N9 nemalo kontakt s hydinou.
"Toto je jedna zo záhad, ktorú treba vyriešiť, a preto je potrebný systém rozsiahleho vyšetrovania," uviedol Hartl. Dodal však, že nepozná presné percento takýchto infikovaných.
Čína upozornila, že počet nakazených môže stúpnuť zo súčasných 77.
Najnovšie prípady infikovaných sú z čínskej obchodnej metropoly Šanghaj, kde zistili aj väčšinu prípadov, uviedla v utorok oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Presný zdroj nákazy je stále neznámy a šírenie vírusu z človeka na človeka sa nepotvrdilo.
Vírus môže spôsobiť pandémiu
Čínske úrady v súvislosti s chrípkou spolupracujú s Organizáciu OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá sa obáva rozšírenia vírusu aj za hranice Číny.
Organizácia preto už situáciu monitoruje aj v susedných krajinách ako Vietnam, Laos a Barma. Podľa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) však najväčšie obavy spôsobuje úmrtnosť na tento kmeň vírusu u ľudí.
“Ide o málo patogénny vírus u hydiny, ktorý má však smrteľný potenciál u ľudí,” povedal šéf OIE Bernard Vallat. Nakazené vtáky totiž nevykazujú žiadne symptómy, čo sťažuje ich identifikáciu a následnú likvidáciu.
FAO však nepredpokladá, že by vírus mohol spôsobiť pandémiu, keďže nákazu z človeka na človeka ešte nezaznamenali.
S lepšie známou vtáčou chrípkou H5N1 bojuje v súčasnosti Kambodža, kde tento rok nákaze podľahlo už najmenej osem ľudí vrátane šiestich detí. Prvý prípad úmrtia na toto ochorenie už oznámil aj Vietnam.