Haag 26. septembra (TASR) - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič odmietol dnes žaloby zo spáchania vojnových zločinov v Bosne a Chorvátsku a konštatoval, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je nelegálny.
"Srbi pomáhali Srbom a to sa tu vyhlasuje za zločin. Prečo potom nie je zločinom vatikánska finančná pomoc Chorvátsku na nákup zbraní? Prečo sú Srbi zločincami a pápež Svätým Otcom?" spýtal sa exprezident vo svojej úvodnej reči.
Proces s Miloševičom pred haagskym tribunálom OSN vstúpil dnes do druhej fázy, v ktorej bude prokuratúra predkladať dôkazy o zločinoch spáchaných počas konfliktov v Bosne a Chorvátsku.
Okrem zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov čelí exprezident v bosnianskej žalobe aj dvom obvineniam z genocídy - v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva. Proti Miloševičovi by malo dovedna svedčiť 177 svedkov. Predpokladá sa, že jedným z prvých svedkov bude chorvátsky prezident Stipe Mesič.
Miloševič vo svojej úvodnej reči vyhlásil, že žaloby týkajúce sa genocíd v Bosne a Hercegovine a zločinov proti ľudskosti v Chorvátsku sú "vymyslené" a "absolútne absurdné".
"Zasluhujem uznanie ako zastánca mieru. Srbsko a ani JZR sa nezúčastnili na konfliktoch (v Chorvátsku a Bosne) a preto nemôžem byť obžalovaný zo zločinov," uviedol Miloševič. Podľa exprezidenta nepravdivá obžaloba zbavuje Srbov všetkých základných ľudských práv - práv na život a sebaobranu.
"Srbsko a ani JZR neboli vo vojne s Chorvátskom a ani s Bosnou a Hercegovinou. Vojnu s Juhosláviou a občanmi Chorvátska a Bosny začali Alija Izetbegovič, Franjo Tudjman a Stipe Mesič. Obeťami boli všetky národy Juhoslávie, vrhnuté do konfliktov vonkajšími silami a nerozumnými vodcami," vyhlásil Miloševič.
Expreziden zdôraznil, že on osobne a Srbsko podnikli všetky kroky na zachovanie mieru, dodávajúc, že počas vojny v Bosne našlo v Srbsku útočisko zakmer 1000 Moslimov. Pripomenul, že sám podporil päť medzinárodných plánov pre Bosnu a vojna tam vypukla až po referende o nezávislosti, ktoré sa uskutočnilo bez srbskej účasti.
Miloševič uviedol, že neospravedlňuje fakt, podľa ktorého Srbi zo Srbska pomáhali Srbom v Bosne a Chorvátsku, aby zabránili podobnej genocíde, akú v druhej svetovej vojne spáchali "isté" jednotky pod velením Hitlera a Mussoliniho. Z vyvolania konfliktov v bývalej Juhoslávii obvinil USA a "nacionalistické separatistické sily".
Podľa exprezidenta sa vojny viedli prostredníctvom mediálnej kampane, intrevenciami zahraničnej politiky a "strašnými ekonomickými sankciami, ktoré možno nazvať genocídou na srbskom národe", vojenskými intervenciami proti Srbom v Bosne a v Chorvátsku, ktoré znamenali "najväčšie etnické čistky v histórii", a napokon bombardovaním Juhoslávie v roku 1999.
Miloševič obvinil vtedajšieho prezidenta Spojených štátov Billa Clintona a oznámil, že ho chce predvolať ako svedka. Exprezident napokon vyhlásil, že obžaloba nemá pravdu v rukách a "musí si preto vymýšlať a vyťahovať falošných svedkov". Miloševič ukončí svoju úvodnú reč v piatok a potom obžaloba predstaví svojho prvého svedka.
12 oso dem