KIROV, PRAHA. Do rána sa tu zišli ruskí i zahraniční novinári, pozorovatelia, ochrancovia ľudských práv, diplomati a celá armáda opozičných aktivistov.
Letenky nebolo možné zohnať už od pondelka. V miestnych hoteloch nezostalo jediné miesto.
Na sociálnych sieťach vznikla skupina „Ideme do Kirova“ a objavili sa aj ponuky na preplatenie cesty a ubytovanie.
Obyvatelia Kirova dávajú k dispozícii vlastné spálne tým, ktorí prišli v bojovej nálade. Niektorí naopak nadávajú a zatvárajú okná.
V ich meste sa totiž začína súd s najslávnejším ruským blogerom a jedným z vodcov opozície Alexejom Navaľným, ktorý nedávno vyhlásil, že by sa rád stal prezidentom.
Proces s blogerom
Súd hneď na úvod vyhovel žiadosti obhajoby a odročil pojednávanie až do 24. apríla, aby sa nový člen tímu obhajcov mohol dôkladnejšie oboznámiť so spisovým materiálom pozostávajúcim z 28 dielov.
Záujem o proces s Navaľným je obrovský. V ruskom časopise New Times dokonca vyšiel orientačný plán Leninského súdu v Kirove, kde bude proces prebiehať.
Novinári spokojne kvitovali, že na rozdiel od moskovskej praxe v Kirove dali k dispozícii pre mediálne atraktívny proces tú najväčšiu a najsvetlejšiu sálu a nijako neobmedzili prítomnosť novinárov.
Tí zverejnili aj životopis 35-ročného sudcu Sergeja Blinova, zástupcu predsedu kočovského Leninského súdu, ktorý bude o osude Navaľného rozhodovať. Nezávislí experti aj opoziční lídri si myslia, že Blinov nemá na výšku trestu nijaký vplyv.
Podobne ako to, že známy bojovník proti úradníckej korupcii je údajným vodcom zločineckej skupiny, sa rozhodlo v Kremli.
Ako Chodorkovskij
Niektorí vidia paralely s prípadom bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý sedí už desiaty rok vo väzení. Obaja muži boli hlavnými nepriateľmi a najostrejšími kritikmi Putinovho režimu.
Objem peňazí, ktoré mal rozkradnúť Chodorkovskij, je však oveľa väčší ako škody, ktorých sa podľa kriminalistov dopustil Navaľnyj.
Ten mal pripraviť štátny lesný podnik Kirovles o pár miliónov rubľov. Hrozí mu za to desať rokov väzenia.
V štábe Navaľného stúpencov, ktorý funguje v Kirove už od minulého týždňa, je živo. Búrlivo sa tu diskutuje o výroku hovorcu vyšetrovacieho výboru ruskej prokuratúry Vladimira Markina, ktorý de facto priznal, že Navaľného súdia pre jeho politickú činnosť a korupčné kauzy, ktoré systematicky odhaľuje: „Ak figurant zo všetkých síl na seba upozorňuje, dokonca možno povedať, že dráždi moc…, tak sa záujem o jeho minulosť, samozrejme, zvyšuje…“
Cíti sa ako u Kafku
Sám Navaľnyj pre BBC prirovnal celú situáciu s jeho obľúbeným Procesom Franza Kafku.
„Nikdy som nemal nijakú finančnú výhodu z činnosti firmy VLK. Je to demonštrácia Vladimira Putina, ktorý svoj vzťah k opozícii charakterizuje takto: „Deti, mne je jedno, či ste sa niečím previnili, či nie. Dôležité je, že každý človek, ktorý bude proti mne vystupovať, bude trestne stíhaný.“
Navaľného neteší, že ho môžu odlúčiť od rodiny. „Ale chápem, že proti mne stojí skorumpovaný režim, proti ktorému bojujem – páči sa mi to, čo robím, nemám rád prorežimných ľudí – aj tak budú skôr či neskôr potrestaní….“
Ruské mesto po zime
Zato gubernátor Kirovskej oblasti Nikita Bjelych, ktorý v celej kauze figuruje, hoci len okrajovo, ako niekdajší Navaľného šéf, má väčšie obavy o povesť svojho mesta než o opozičného lídra.
„Jar nie je ten najvhodnejší čas na návštevu ruských miest. Málokde sa podarí vyčistiť špinu a opraviť cesty po zime…,“ poprosil novinárov o zhovievavosť.
K svojmu blogu však pripojil aj fotografie pamätných miest, aj opravených budov, kam by si po pojednávaní mohli Navaľného sympatizanti alebo novinári vyjsť na prechádzku.
Súdia ho za krádež dreva
Navaľnyj vraj ako poradca zneužil svoje právomoci.
MOSKVA, PRAHA. Navaľnyj sa stal v roku 2009 poradcom gubernátora Kirovskej oblasti. V tom istom čase tam založil podnikateľ Peter Oficerov firmu VLK. Všetko bolo podľa ruských vyšetrovateľov súčasťou Navaľného plánu.
Údajne donútil šéfa Kirovlesa Viačeslava Opaľova, aby s VLK uzavrel kontrakt na dodávku dreva za 16,6 milióna rubľov.
To potom Oficerov na radu Navaľného predal za 17 miliónov rubľov. Zisk podľa Navaľného stačil sotva na náklady firmy.
Vyšetrovatelia však tvrdia, že Navaľnyj zneužil postavenie poradcu gubernátora, aby sa obohatil. Navaľnyj vinu odmieta. Vraj nemal s VLK nič spoločné. Lenže proti Navaľnému svedčí aj Opaľov.
Navaľnyj mu vraj ako poradca gubernátora sľúbil výhodné kontrakty a záchranu Kirovlesa – ale len vtedy, keď riaditeľ firme VLK lacno predá poriadnu hŕbu dreva.
Lenže dlhé vyšetrovanie sa skončilo konštantovaním, že Navaľnyj sa ničoho nedopustil. Prípad si potom zobral pod seba šéf vyšetrovateľov Alexander Bastrykin.
Práve v čase, keď Navaľnyj písal o jeho obchodoch v zahraničí. Opozícia tvrdí, že nejde o náhodu.
Petra Procházková