Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky prezident Francois Hollande si nechce zopakovať škandál bývalého ministra pre rozpočet Jérôma Cahuzaca, ktorý na tajnom konte vo Švajčiarsku ukrýval viac ako pol milióna eur a vyhýbal sa plateniu daní. Ministrov preto prinútil zverejniť majetkové priznania na internete.
Tie okrem ich zaujímavého majetku v podobe šperkov, áut, umeleckých diel či obrovských bytov po celom Paríži odhalili, že francúzsky premiér nie je najbohatším členom vlády.
Milionári aj tri bicykle
Podľa majetkového priznania je ním šéf diplomacie Laurent Fabius (na snímke SITA/AP) so svojím majetkom v hodnote šesť miliónov eur. Fabius, ktorého starý otec bol jedným z najúspešnejších predajcov umenia v 20. storočí, vlastní apartmán v Paríži, dva vidiecke domy a rozsiahlu zbierku obrazov.
Ďalším multimilionárom spomedzi 38 ministrov je ministerka pre seniorov Michele Delaunay, ktorej majetok v podobe bytov, obrazov a starožitného nábytku presiahol päť miliónov.
Naopak, najskromnejšia je podľa daňového priznania ministerka spravodlivosti Christiane Taubira, ktorej majetkové priznanie obsahovalo len niekoľko domov a polí v jej rodnej Francúzskej Guayane, auto Hyundai a tri bicykle.
Prezident Hollande, ktorého popularita dosiahla tento týždeň ďalší historický prepad (26 percent) sa k svojim ministrom nepripojil, keďže ešte ako prezidentský kandidát zverejnil veľkosť svojho majetku s hodnotou približne milión eur.
Francúzi to podporili
Zákon, ktorý zaviaže všetkých poslancov, aby svoje priznania zverejnili, bude prijatý v najbližších mesiacoch.
Podľa Hollanda tak pomôže ubezpečiť občanov, že politici nie sú podvodníci. To, či sa mu to podarí, je otázne, hoci internetová stránka s daňovými priznaniami politikov dosiahla počas prvých 17 hodín rekordnú návštevnosť.
Najväčšiu kritiku si Hollande vyslúžil od opozície, podľa ktorej tak francúzska verejnosť nebude politikov súdiť podľa poctivosti, ale veľkosti ich majetku. Prieskumy verejnej mienky však ukázali, že väčšina Francúzov toto opatrenie podporuje.
Francúzsko, ktoré sa tradične nemieša do súkromných majetkov politikov, sa teraz stalo jednou z krajín Európskej únie, kde sú politici najviac kontrolovaní. Napríklad v Británii poslanci musia zverejňovať svoje súkromné zisky, no nie ich celkovú hodnotu.