Podľa analytikov to však môže potrvať aj dvadsať rokov.
MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin rokoval dnes v Moskve s poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Tomom Donilonom, ktorý mu doručil osobný list Baracka Obamu. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
Donilon pricestoval do Moskvy v rámci príprav stretnutia oboch prezidentov a s cieľom posúdiť aspekty novej konfigurácie systému protivzdušnej obrany a jadrových arzenálov.
Podľa Ušakova Obamov list dokazuje, že americká administratíva chce s Ruskom spolupracovať a aktívne rozvíjať vzťahy v mnohých oblastiach, "čo je nesmierne pozitívne".
Ale súčasne "nechce bojovať za našu dvojstrannú spoluprácu v rámci samotných Spojených štátov a nechce umlčať niektorých rusofóbov," ktorí spolupráci bránia.
Osemnásť a osemnásť
Čierne listiny
Prípad Magnitskij
- mladý 37-ročný ruský advokát zomrel v roku 2009 po ročnom pobyte vo vyšetrovacej väzbe,
- advokát britskej firmy obvinil ruské úrady z korupcie,
- podľa správy z roku 2011 Magnitského vo väzení bili a odmietali ho ošetriť.
Donilonova návšteva sa uskutočňuje krátko po tom, ako Spojené štáty zostavili zoznam 18 ruských predstaviteľov, podozrivých z porušovania ľudských práv, ktorým Washington zakáže vstup na americké územie a uvalí na nich finančné sankcie.
V reakcii na to Moskva v sobotu zverejnila zoznam 18 občanov USA, ktorým bude zakázaný vstup do územie Ruskej federácie.
Sú medzi nimi ľudia, ktorí sa podľa Moskvy podieľali na legalizácii a používaní mučenia počas výsluchov vo väznici Guantánamo na Kube, ako aj na porušovaní ľudských práv ruských občanov.
Znížia napätie?
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil dnes za hlavnú úlohu znížiť súčasné napätie vo vzťahoch medzi USA a Ruskom.
Lavrov dnes v Moskve absolvoval schôdzku s Donilonom, ktorá sa - ako zdôraznili ruské médiá - konala medzi štyri očami.
Na základe rozhovoru s ním Lavrov pripustil, že tzv. Magnitského zoznam by mohol byť v budúcnosti zrušený, čo však podľa ruských analytikov potrvá "určite viac ako rok-dva".
Pripustili, že sporná norma by mohla platiť aj 20 rokov.
Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve - na základe rokovaní s Donilonom i nedávneho stretnutia so svojím americkým rezortným partnerom Johnom Kerrym - uviedol, že v USA chápu negatívny vplyv mnohých faktov, vrátane Magnitského zoznamu, na dvojstranné vzťahy.
Ako ďalší faktor spomenul problémy adoptovaných ruských detí žijúcich v USA.